badminton je badec.cz


Tvrdá kritika nepovedeného turnaje

badminton_turnaj_brnoReportéři badec.cz Míla Sáňka a Martin Máca Svoboda se tuto sobotu zúčastnili badmintonového turnaje, které pořádalo sdružení asporty.cz – Senior Tennis club. Oba reportéři jezdí již řadu let po turnajích a takovou kritiku jsme od nich ještě neslyšeli. Byli turnajem hodně zklamáni a zde zvěřejňujeme jejich komentář. Po přečtení navrhujeme pořadatelům, aby vrátili startovné, případně jim nabízíme prostor na badec.cz k vyjadření ke špatné organizaci. 

Reportáž Mácy zveřejňujeme zde: Turnaj a turnaj, gramaticky žádný rozdíl. Pro badmintonové hráče, kteří se v sobotu 29. ledna 2011 zúčastnili turnaje, který se uskutečnil na pronajatých kurtech v badmintonové Yonex Areně  v Brně Jehnicích a který pořádalo sdružení, které je však více orientované na tenis, se slovo turnaj stalo fraškou. Původně jsem chtěl napsat reportáž s výsledky, ale …

Martin Svoboda badminton

Turnaj bohužel nemá vítěze, má pouze spokojeného pořadatele, který při pěkné hráčské účasti odešel z haly bez slova jediné omluvy nebo vysvětlení se startovným domů a uložil si penízky pěkně do slamníku.  Turnaj, kde byla prezentace v 8:30 hod a začátek v 9:00 hod, začal s mírným zpožděním pro neúčast pořadatele-pokladníka (zřejmě si ještě dělal místečko ve slamníku) a tak kolem 9:30 hod bez jakéhokoliv vysvětlení systému se začalo hrát. Turnaj byl rozdělen do čtyř kategorií singl-open start (údajně se mělo jednat o začátečníky a mírně pokročilé, ale v této kategorii se našlo několik dlouholetých hráču a to např. z registrovaných soutěží, kteří zde neměli co dělat), druhá kategorie singl sport, debl muži a mix. Relativně jako jediná kategorie, která proběhla bez problému, byla kategorie deblu, kde všechny páry sehrály v systému každý s každým plný počet zápasu a zde se snad někde v ústraní předaly i nějaké ocenění. Ostatní kategorie  ná své vítěze dodnes čekají. Trapná situace nastala hlavně v mixech, kde snad chabost organizátoru explodovala do úplného extrému . Po sehráni základních skupin nebyl schopen určit kdo s kým vlastně bude hrát ve čtvrtfinále a proto nechal sehrát účastníky z jedné skupiny utkáni znovu a přiřadil k ním jeden mix z druhé skupiny. V 16:00 hod vše raději utl, sebral penízky a odešel, protože na kurty již nastupovala hrající veřejnost.

Za poslední dobu jsem se zúčastnil si myslím dosti turnajů, abych snad mohl posoudit jejich kvalitu a je pravda, že kdo chce udělat turnaj pro radost ze hry a proto, aby se zde sešli ti, co mají tento sport rádi, tak většinou nezklame a kromě badecu dojde i na nějaké to pivečko nebo panáčka s chutným občerstvením. Rádi určitě všichni jezdí na turnaje do Hustopečí a Vranovic, kde se osvědčili noční turnájky.  Velice pěkné turnaje umí uspořádat v nových  halách v Podolí a Jihlavě. Mezi  dobré turnaje se zařadil určitě i DAT Open v Uherském Hradišti, přesto že to byl první ročník a  pořadatele byli v roli nováčků. Nelze opomenout singlové turnaje STEN či o level vyšší Big 8, kde vše také frčí, jak po másle. Jsou zde tradiční a osvědčené podniky jako je Victor-tour nebo Premierové Cukrdle open, kde se organizátoři taky starají, aby se všem na turnaji líbilo a přihodí ještě něco navíc. Doufám, že svým článkem neodradím milovníky badecu od soutěživosti a že nepoklesne návštěvnost turnajů, ale šlo mě spíše o to, aby se osvědčení pořadatelé drželi svého standartu a nový organizátoři, aby nesledovali pouze zisk (který nebyl tuto sobotu při velmi vysokém startovném zrovna malý) a zaměřili se hlavně na badminton.

Martin Máca

Reportáž, kterou poslal Míla Sáňka zveřejňujeme zde:

Dnešní turnajová reportáž bude spíš postesknutí nad tím, co mohl být pěkný turnaj, ale nezadařilo se. Jasně, můžete říct, že já sám turnaje neorganizuju, tak se mi to radí, ale pro mě jako hráče to bylo ponaučení a třeba bude i pro vás budoucí pořadatele. 29.1.2011 se v jehnické hale konal turnaj pod hlavičkou Asporty.  Jeho konec byl takový hektický a nepovedený, ale to byl vlastně už i začátek. Prezence měla začít v 8:30 a v 9 singly. Avšak jediný pořadatel dorazil až po 9. hodině. Rychle se rozlosovaly ve dvou kategoricíh 2 a 2 skupiny po 5 soupeřích a hrály se plné zápasy, t.j. 21 bodů na 2 vítězné sety. Celkem jen v singlech to bylo 40 zápasů. Sice se začalo na 5 kurtech, ale od 10 do 12 hodin přišly odehrát na 2 kurty soutěžní utkání Řečkovice se Spartakem a pro nás zbyly jen 3 kurty. Samozřejmě se moc nestíhalo a debly s mixama (které se měly hrát od 12 hodin po skončení dvouher) se začaly hrát do singlů a navíc se zpožděním. Taky plné sety. Myslím si, že většina hráčů už dávno tušila, že vyhrazený čas do 16 hodin nemůže stačit. Na konci to vypadalo tak, že původně ohlášená singlová semifinále byla zrušena, s tím že vítězové skupin sehrají rovnou finále a 2. ve skupinách souboj o 3. místo. Bohužel ani toto nepomohlo, když třeba singlové finále se ani nezačalo hrát, protože bylo 16 hodin odpoledne a přišla hrát veřejnost. V párových disciplínách byla situace ještě horší, tam se po odehraných skupinách také nestihly všechny vyřazovací boje. Když pořadatel po 16. hodině vstoupil hráčům na hřiště, že se musí končit, dost lidí pochopitelně naštval. Už od rána bylo evidentní, že bude problém vše stihnout a bývalo by bylo na místě zvolit jiný systém. Poslední výtkou je asi nezajištění žádného občerstvení, nepočítáme-li obvyklý sortiment nápojů a sladkostí v hale.

Michal Kubát badminton player

Chválihodná je určitě myšlenka turnaj uspořádat i snaha dopřát hráčům plné zápasy, ale v takovém případě je potřeba mít zajištěnou dostatečnou kapacitu haly i případnou časovou rezervu. Příprava na turnaj není jen trénink sportovců, kteří přijdou hrát, ale i od pořadatele vyžaduje promyšlení organizace a logistiky předem.

Tak ahoj, příště už určitě s veselejší reportáží."

Míla Sáňka

2 Responses to “Tvrdá kritika nepovedeného turnaje”

 1. STEN Says:

  I když jsem se tohoto turnaje nezúčastnil, musím se i já připojit se svým teď už i úsměvným názorem. Organizátoři turnaje se po předchozích zkušenostech z předešlých turnajů, kterých již bylo cca 5 ani tentokrát moc nevytáhli … Sám osobně jsme se zúčastnil v dubnu 2009 prvního v pořadí. Výše startovného byla tenkrát 400,– Kč ! a to se hrály pouze dvouhry ve dvou kategoriích. Slibované občerstvení spojené s tenisovou akcí bylo již dávno vzhledem k začátku turnaje v odpoledních hodinách vypleněno … navíc jsme se sešli v počtu 7 hráčů (4 hráči začátečníci + 3 pokročilejší) což se, ale dá ještě omluvit a tak jsme si alespoň do totálního umrtvení těla zahráli každý s každým ve svých kategoriích mraky setů. Organizátor se pravda věnoval spíše tenisovému turnaji ve vedlejší hale, ale to v podstatě ničemu nevadilo :-)

  Od té doby, ale uběhla spousta času … hobby hráčů badmintonu přibývá geometrickou řadou a tomu je samozřejmě nutno přizpůsobit veškerou s tím spojenou organizaci (od počtu kategorií, dělení hráčů dle výkonnosti apod.) o které se již zmiňovali Máca a Míla. Při počtu přihlášených na tento turnaj, který navíc nebyl nijak závratný je tak s podivem, že bohužel nastala taková situace. Omluvou není ani souběžně konané utkání městského přeboru o kterém pořadatel dopředu věděl.
  Pro organizátory to byla určitě tvrdá lekce a je tedy jen na nich, jak se s tím na některém z příštích turnajů poperou. Věřím, že podobných kritik již v budoucnu moc nebude a turnaje se stanou příjemnou sportovní událostí, kde si každý hlavně dobře zahraje.

  Aoj všem badmintonistům
  Standa Janeček

 2. Marian Says:

  O tom to turnaji jsem chtěl taky něco napsat,ale byl by to spíš slovník sprostých slov(některé si už v sobotu vyslechl pořadatel na místě),tak děkuji Mácovi a Mílovi,že mě předběhli a výstižně napsaly.

≡ Zanechte vzkaz