badminton je badec.cz


Jak to letos vypadá v JM Kraji v II. a III. lize

Lukáš Plošek, reportér badec.czMáca nám posilá pravidelné reporty z městské ligy a reportér badec.cz Lukáš Plošek nahlédl o patro výš do krajských přeborů jihomoravské oblasti. Lukáš komentuje i nedostatky v hracím systému u soutěží družstev na Jižní Moravě. Děkujeme za reportáž, zde ji přinášíme:

Základní část II. a III. ligy na Jižní Moravě odehrána. Badmintonová sezóna se nám postupně přehoupla do své 2. poloviny a s jejím koncem se také uzavřela základní část II. a III. ligy (pořád si myslím, že označení krajský přebor A a B je mnohem výstižnější a badmintonisty také častěji používané).

Podle předpokladu, asi nejen mých, v obou soutěžích vyhrály své skupiny družstva Premiery A a Sokolu Brno-Jehnice C ve II. lize a Premiery B a Sokolu Brno-Jehnice D ve III. lize. Nutno podotknout, že z celkového počtu 24 utkání, které tyto družstva dohromady odehrála, pouze D-tým Jehnic, ztratil 1 bod za remízu s družstvem Sokola Bystřice, což hovoří a výrazné dominanci těchto 2 oddílů na jižní Moravě a hlavně o dobré práci s hráči.

Kromě družstev Premiery A a Sokola Brno-Jehnice C se ve finálové části II. ligy objeví týmy, které postoupily z 2. míst, BC RSC Brno A a VSK VŠV Brno. O udržení si to rozdají TJ Chropyně, SK Podolí (3. ve svých skupinách), TJ Start Jihlava a Slavoj Podivín (4. ve svých skupinách).

Ve III. lize doplní v souboji o 1. místo vítěze skupin Premieru B a Sokol Brno-Jehnice D, družstva, která skončila 2. v jednotlivých skupinách, Sokol Židlochovice a Sokol Vranovice (toto sice ještě není oficiálně potvrzeno, ale po doplnění posledního zápasu Vranovic do neúplné tabulky, by měli postoupit právě hráči Vranovic). O setrvání v krajské soutěži se budou rvát družstva BC RSC Brno B, SK Sprint (3. ve svých skupinách), VSK VUT Brno a Sokol Bystřice (4. ve svých skupinách).

Chtěl bych se na tomto místě zastavit u jednoho okamžiku, který jsem ve své kariéře ještě nezažil. A to u zápasu mezi SK Sprint a Sokolem Brno-Jehnice D, které skončilo nakonec výsledkem 4:3 pro déčko Jehnic, o kterém se ale ve finále rozhodovalo mimo hřiště.  Zde je zápis z utkání. Jednalo se o poslední utkání obou týmu. SK Sprint, pro zvýšení svých postupových šancí, poprvé vytáhl svůj tajný trumf v podobě Tomasze Mendreka, jednoho z nejúspěšnějších hráčů české historie. Vzhledem k sestavám obou družstev se jednalo prakticky o remízový zápas. Nechci tady hodnotit, kdo měl pravdu, ale můj osobní názor je, že o výsledku by se mělo rozhodnout pouze na hřišti, tudíž bych radši viděl spravedlivý výsledek 4:4, než se přít o to, kdy měl kdo být v tělocvičně apod. a odkazovat na stanovy herního řádu, nebo jak se vlastně ten dokument jmenuje. Navíc v soutěži, ve které jde o…dobrý pocit ze hry (i když chtělo se mi napsat něco vulgárního). A nemyslete si, že vyšší soutěže jsou na tom nějak lépe, zkrátka badminton není sportem, ve kterém by se dostávalo za vítězství v domácí soutěži nějaké horentní sumy. Na druhou stranu ten bod navíc, vzhledem k výsledku Vranovic v Bystřici, by stejně Sprintu nestačil, a na skóre by postoupily právě Vranovice.

Tímto sporem bych chtěl poukázat na nedostatky v hracím systému u soutěží družstev na jižní Moravě. Hraje se zde systémem: odehrajeme utkání na nějakém tréninku, v den na který se domluvíme (klidně i měsíc po oficiálním datu, kdy se mělo dané kolo sehrát), kde prakticky oficiálně nikdy není žádný vrchní rozhodčí apod. Než takový guláš, bylo by lepší dopředu se domluvit na 2 termínech, vždy na 1 místě, kde by se daly odehrát všechny zápasy každý s každým. Příklad: pořadatel by byl Sokol Brno-Jehnice, v daný termín by přijely družstva Sprintu, Vranovic a Bystřice, a sehrála by se utkání každý s každým. Za 6–7 hodin by bylo odehráno a odvety by pořádal zase někdo jiný. Bylo by to mnohem přehlednější a hlavně spravedlivější, protože si myslím, že by potom vždycky družstva hrála proti stejným sestavám. Neboť si dovolím tvrdit, že tabulka skupiny B ve III. lize by vypadala jinak, pokud by hrála Bystřice vždycky v plné sestavě s Jardou a Livií Linkovými.

Ale zpátky k další fázi II. a III. ligy. Je pravděpodobné, že o první místo si to rozdají pouze týmy Premiery a Jehnic. Premiera v obou soutěžích disponuje asi nejlepšími hráčkami, které prakticky neztratili žádný bod (pokud nepočítám mix), oproti tomu Jehnice budou těžit z výrazné převahy v pánských disciplínách, kde základ tvoří ostřílení borci z řady významných turnajů. A vzhledem k tomu, že počet pánských disciplín převažuje, můj osobní typ je 5:3 pro družstva Sokolu Brno-Jehnice. Musím uznat, že jsem možná ovlivněn tím, že sám jsem hráčem Jehnic, ale málokdy jsem se ve svých prognózách před zápasem mýlil.

Na základě výše uvedeného si troufám tvrdit, že bude stát za to sledovat souboj o 1. místo ve II. a III. lize a zároveň i o postup do vyšší soutěže. A server Badec.cz bude u toho a bude podávat aktuální výsledky a informace o termínech jednotlivých utkání.

Lukáš Plošek badminton

Všechny čtenáře badec.cz zdraví

Lukáš Plošek

3 Responses to “Jak to letos vypadá v JM Kraji v II. a III. lize”

  1. Lukáš P. Says:

    http://jmbadminton.cz/…JehniceD.doc
    Přikládám odkaz na zápis o utkání, o kterém se v článku zmiňuji, asi je lepší si přečíst ty námitky obou vedoucích, pro lepší orientaci. Marek zapoměl mi ho vložit do textu.

  2. mm Says:

    uz dodano do textu, dik za upozorneni, Marek

  3. RoboA Says:

    Podla skusenosti s II. ligou na Morave a na Slovensku mozem hraci model – odohrat zapasy „turnajovym sposobom“ v jeden den – len odporucit.. je urcite lepsi a praktickejsi..

≡ Zanechte vzkaz