badminton je badec.cz


≡ Pravidla badmintonu a další informace

Pravidla badmintonu jsou ke stažení zde:

Pravidla badminton – plná verze 4.1

Informace o badmintonu: Ne každý u nás ví, jak se správně píše badminton, přestože tento sport každý zná. Tady jsou zkomoleniny, se kterými se nejčastěji setkáváme: badbinton, bedbinton, begbinton, bembinton, bengbington, bebinton, bandbington, begbimtom, benbinton, bagbinton. Každý z nás to venku zkusil, avšak není to tak lehké, jak si plácalové na louce myslí :-).

Původ hry

Dějiny moderního badmintonu se začaly psát hrou nazývanou jako poona, pojmenovanou podle indického města Puna, kde jej okolo roku 1850 „objevili“ britští vojáci. Ti hru přivezli do Anglie, kde o deset let později, v roce 1850 získala své současné jméno podle hrabství Badminton. Isaac Spratt svůj pamflet, ve kterém popisoval hru provozovanou v Badminton House vévodou z Beufortu, pojmenoval „Badminton Battledore – a new game“.

Rychlý sport:

Badminton je jedním z nejrychlejších sportů, při kterém se používá raketa. Hráč musí mít postřeh a výbornou kondici. Na mezinárodních soutěžích přesahovala naměřená rychlost míče i 320 km za hodinu. Hráč někdy naběhá během jediného zápasu několik km. Aktuální rekord  z roku 2009 je smeč s rychlostí 414 km/hod (naměřeno na Japan Yonex Open 2009 ve čtyřhře mužů)

Badmintonové hřiště

Badmintonový kurt

Při badmintonu musíme rozlišovat kurt na dvouhru a na čtyřhru. Dvouhrový kurt je 5,18m široký a 13.40m dlouhý. Kurt na čtyhru má shodný rozměr na délku, odlišná je šířka, čtyřhrový kurt je široký 6,10m. Horní okraj sítě je vzdálen od povrchu dvorce 1,55 metru.

Statistiky:

V roce 1985 na All England (Tenis) Championships, Boris Becker porazil Kevina Currena 6–3, 6–7, 7–6, 6–4. V roce 1985 na světovém badmintonovém šampionátu v Calgary , Han Jian z Číny porazil Mortena Frosta z Dánska, 14–18, 15–10, 15–8. Následuje statistické porovnání obou zápasů.
Tenis Badminton
Doba trvání zápasu 3 hodiny a 18 minut 1 hodina a 16 minut
Míč ve hře 18 minut 37 minut
Intenzita zápasu * : 9 procent 48 procent
Výměny 299 146
Úderů 1004 1972
Úderů za výměnu 3,4 13,5
Uběhnutá vzdálenost 2 míle 4 míle
( * Doba míče ve vzduchu dělená dobou zápasu) Povšimněte si, že badmintonisté hráli polovinu času, ale přesto naběhali dvakrát tolik a odehráli skoro dvakrát tolik úderů.

Hra

Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl (nebo se dotkl soupeře či jeho oděvu). Chybou je tedy, pokud míč spadne do sítě nebo mimo pole soupeře. Míč, který dopadl na čáru, se hodnotí jako dobrý. Situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře, takzvané „prasátko“, je v badmintonu povolena (i při podání).

Míček

Badminton se hraje míčkem, který je vyroben z pravého husího peří (na jeden je zapotřebí 16 brk), Míček váží 5,5 gramu. Délka per musí být jednotná v rozmezí od 65mm, měřeno od konce pera k horní části základny

Badmintonová raketa

Badmintonové rakety prodělaly za poslední léta velky pokrok a technologický vývoj. Původně dřevěné badmintonové rakety byly postupně nahrazovány raketami kovovými (slitiny hliníku, ocelové badmintonové rakety). Různé druhy kovových slitin byly následně nahrazovány uhlíkovými vlákny a kompositovými materiály. Dnešní badmintonové rakety jsou vyrobeny za pomocí nejnovějších materiálových technologií, základním materiálem je grafit. Různé modifikace grafitu napomáhají snížení hmotnosti a zvýšeni pevnosti badmintonových raket. Badmintonové rakety doporučujeme zakoupit vždy v autorizovaných a zavedených obchodech a eshopech, díky častým výskytům padělků na aukčních webech.

Počítání

Všechny disciplíny se podle nového systému hrají na dva vítězné sety do 21 bodů a hráč, který vyhrál výměnu, vždy získává bod; opouští se tedy pravidlo o ztrátování. Za stavu 20–20 se pokračuje ve hře, dokud jeden z hráčů nezíská 2 body po sobě, ovšem pokud skóre dosáhne stavu 29–29, vítězí hráč, který dosáhne 30. bodu.

Disciplíny

  • dvouhra mužů,
  • dvouhra žen,
  • čtyřhra mužů,
  • čtyřhra žen,
  • smíšená čtyřhra.