Badmintonová příprava na další sezónu – správný postup tréninku
Právě jsme v období, kdy řada z Vás již nějaký ten týden běhá, plave, jezdí na kole a provozuje řadu dalších sportovních aktivit. Pomalu se již vracíte na kurty a je v halách vidět i že začínají oddílové tréninky a různá badmintonová soustředění (zde odkaz na jehnické letní kempy). Navyšují se dávky u invdividuálních tréninků – což znamená, že Vaše kondice je na tom již líp. Důležité je nepřekazit si toto období zbytečným zraněním, které by nás vrátilo před sezónou zase zpět a znemožnilo další přípravu. Po konzultaci s Tomaszem Mendrekem Vám přinášíme informace o správném rozvržení tréninku. Důležité je si uvědomit, že pokud při společném tréninku jdete přes bolest, není to dobré a sami si rozvrhněte zátěž, individuálně, aby jste minimalizovali možnost zranění. Správný postup tréninku najdete zde:
Správný postup v badmintonovém tréninku
Veškerý trénink na dvorci i mimo něj by měl začít na takové úrovni, kterou může každý jednotlivec bez problémů udržet. Změny v intenzitě tréninku by měly být postupné, abychom zabránili bolesti svalů a zraněním.
Abychom fyzickou kondici rozvíjeli a zlepšovali, musíme podstoupit tréninkovou zátěž, která převyšuje námahu, na kterou je tělo normálně navyklé. V tomto případě mohou nastat tři situace:- Pokud je tréninková zátěž příliš malá, tak se výkonnost hráče výrazně nezlepší.
- Pokud je tréninková zátěž příliš velká, hráč bude příliš unavený a může se i zranit a nebude dosaženo požadovaného zlepšení.
- Pokud je tréninková zátěž zvolená správně, bude odolnost u každého jednotlivce na nejvyšší úrovni již od začátku. Tréninkovou zátěž pak můžeme plynule zvyšovat s postupně se lepšící kondici.
Je dobré, abychom si zaznamenávali každý trénink, tím i snáze zjistili pokrok. Pokud například v období kondiční přípravy běháte, měřte si čas na kratkých i delších tratích, sami pak můžete porovnat výsledky a lepší časy při stejné či i menší únavě znamenají pokrok a zlepšení Vaší kondice, výbušnosti a rychlosti.
Dávkování tréninkového zatížení je důležité i z toho důvodu, že pokud budeme organismus zatěžovat až příliš může dojít k zápornému efektu, nejčastěji tedy k přetrénování nebo k přetížení hráče.