badminton je badec.cz


Rozhovor na Štedrý den

tomasz_adamTradiční reportáží na Štedrý den je rozhovor. Letos jsme se v neděli 23.12.2012 sešli s významnou badmintonovou dvojicí otec a syn a to Tomaszem Mendrekem a Adamem Mendrekem. Adam se v sobotu zrovna vrátil z Číny a v neděli ráno si s mamkou v mrazivém počasí dal 15 km běh okolo přehrady, Tomasze jsme vytáhli od nakupování dárků v brněnské Olympii. Po dvou hodinách povídání u čaje (Adam) a kávy (Tom) vznikl tento fajn rozhovor, borcům patří poděkování za něj! Rozhovor spolu s Vánočním přáním najdete v našem příspěvku.

Přečíst rozhovor si můžete zde:

adam

Rok 2012 je pomale za námi, pro oba z Vás byl rokem spousty událostí a i změn. Jak se na něj díváte? Povedl se?

Tom: Ano, byl to pro mně rok docela velkých změn. Po 4 letém trenérském působení z velké části v zahraničí (Itálie), jsem se v létě vrátil do ČR. Velkou výzvou je zcela určitě možnost podílet se na práci v rámci ČBaS (předsednictví TMK v dalším olympijském cyklu). S tím souvisí i funkce trenéra dospělé NR ČR. Je tu pak práce v rámci vedení Babolat BŠ v Brně.  To  je z pracovního hlediska. V osobním životě si cením, že v minulém roce zdraví vydrželo a drží (zaklepat na „dřevo“), a že je tomu tak i u mých blízkých. Snažím se nacházet neustále určité výzvy, které mně motivují, tak doufám, že pokud zdraví vydrží – že se z nich povede něco uskutečnit v roce 2013.

Adam: rok 2012 byl pro mě rokem nejlepších dosavadních výsledků mé kariéry. Povedlo se mi mnoho skvělých výsledků, za které jsem velmi rád a kterých si moc vážím. Díky nim figuruji ve světovém žebříčku juniorů na 5. místě.

Co bereš v uběhlém roce za svůj největší úspěch?

Tom: z pohledu trenéra je to zcela určitě fakt, že po ukončení angažmá v Itálii a zhodnocení svého působení v 2 klubech s čistým svědomím snad můžu říci, že nejen výsledky mých svěřenců, ale hlavně přístup některých z nich byl přesně naplněním hesla: „tvrdá dřina přináší ovoce“. Badec je „běh na dlouhou trat'“ a byt' na úrovní klubu to, že s vlastními odchovanci jsme postoupili do nejvyšší italské extraligy (postupně každým rokem ze 3 ligy) a tam se udrželi – je příjemným zjištěním. 

U nás doma – reálně i obrazně – radost z úspěchů Jakuba (florbal) a Adama (badminton) ve sportech, které si sami vybrali.V ryze osobní rovině – fakt, že jsem rok 2012 prožil ve a kdybych měl najít nějaký osobní zážitěk – je to čas resp. zvládnutí „Olomouckého 1/2 Marathonu“ v čase, který jsem chtěl. Napsal jsem výše, že pro mně život je vždy o hledání silného „motivu“ – zlepšení se – nejlépe to vystihuje slůvko z angličtiny „challenge“(y­ourself) – posunutí určité osobní hranice. V tom jsem se asi nezměnil od dob mého aktivního „hráčského badmintonu“. Prostě to je v člověku. A co je pro mně motivem roku 2013 – není tajemství, že bych rád si zaběhl celý Marathon – ale samozřejmě v čase, který mám jasně daný ve své hlavě, a který by měl být právě tou výzvou („Challenge“)

Adam: Mým největším úspěchem je pro mě dosažení osmifinále v mužském singlu na mistroství světa juniorů, které se konalo v říjnu v Japonsku. Po cestě do osmifinále se mi dokonce podařilo ve dvou setech (21–19, 21–16) porazit úřadujícího mistra Evropy v kat. do 17 let – Angličana Alexe Lane.

adam_lee

Adame z tvých stránek víme, že jsi se nedávno potkal s jedním z nejlepších hráčů historie badmintonu – Lee Chong Weiem. Jaké to setkání bylo?

Bylo to neskutečné, protože jsem tohoto hráče doposud mohl vidět pouze na videu. Když jsem ho viděl naživo, měl jsem tep snad 190 a po společné fotce jsem měl ohromnou radost.

Tome ty jsi více v pozici trenéra než hráče, (i když víme, že si občas zahraješ pro radost  – aktuálně v II. lize za tým ABC Brno, a soupeři jsou bez šance), jakou máš trenérskou výzvu ve svém životě?

Jsem štastný, že moje „práce“ je/byla i mým koníčkem (…nicméně někdy po 5 hodinách individuálního tréninku si říkám, jak dlouho to ještě zvládnu.......). Ale vážně: znám svoje „trenérské limity“, ale vždy se snažím a budu snažit dát to nejlepší co znám a umím (poznal jsem) v badecu. Pokud si mně hráči váží ( a je jedno – jestli je to začátečník, nebo profík), pokud se ke mně na trénink vrací – je to pro mně určitá vizitka mé činnosti. Sám citím, že nejraději bych se „neustále učil“ a posunoval dál své trenérské umění, znalosti atd. Badec se vyvíjí a mým přáním je zůstat v něm alespoň trochu t trenérského hlediska „IN“.  Jako člověk jsem štastný, že jsem se dožil doby, kdy zažívá  jeho „komerční podoba“ u nás takový BOOM. Je to i díky vaší skvělé práci na stránkách badec.cz! Díky Vám za to!!!

tomasz_italie

Co se ti naopak v 2012 nepovedlo?

Tom: Souvisí to také s osobním životem, ale myslím si, že není na povídání zde. Napíšu to tak – beru životní realitu, tak, jak jde, není vždy „azuro“ a sluníčko.....­...Nicméně nejen na kurtu jsem si vždy říkal – nikdy to nevzdáš a druhé „když nejde o život, jde o h.......“.

Adam: Jeden konkrétní neúspěch se mi hned vybavil, ten den mi hodně zkazil náladu, byla to prohra s Petrem Jelínkem v 1. kole Mistrovství republiky dospělých, které se konalo v únoru v Plzni a na které jsem se těšil. Ve druhém setu jsem nevyužil dvou matchbolů a ve třetím setu jsem už nedokázal navázat na svou hru z 1.setu.

Jak vypadá tvůj běžný všední pondělní den, pokud jsi v Brně?

Tom: V pondělí vetšinou jezdím do Olomouce – kde mám pravidelny trénink 2 hodiny s mladým racketlonistou v Omega Centru a pak od 14 hodin 2–3 individuální tréninky v Brně. To zajímavější je „úterý“, které s sebou nese dopoledne 3–4 hodiny individuálních tréninků, následně odpoledně ještě minimálně jeden a pak Babolat BŠ – 2,5 hodiny tréninku. Nicméně pokud je Adam, v Brně, tak se snažím v Po a St mít s ním ráno pravidelně individuální trénink mezi 8–9 hodinou.

Adam: Ráno v 6.30 hod. vstávám a připravím se na 1. tréninkovou jednotku, která se odehrává na kurtě s mým trenérem – otcem. Po skončení tréninku mám hodinu na to, abych se dostal do školy. Škola končí ve 13.30 a hned nato mě vyzvedává kondiční trenér David Nerud, se kterým mám od 14.00 do 15.30 kondiční trénink. Po skončení tohoto tréninku přijedu domu, trochu se věnuji učení a poté si udělám pořádný strečing. Večer chvíli relaxuji u televize a jdu spát.

Jaké předsevzetí si dáš do roku 2013, co bys chtěl dokázat?

Tom: Předsevzetí si nedávám.......mým přáním, jak jsem se zmínil je absolvování nějakého klasického „Marathonu“ (osobní rovina) a maximálně pomoci klukům (v rámci svých možností) na cestě za jejich (nejen) sportovnímu vrcholy v roce 2013. Jakuba čeká maturita a MS U/ 19 ve florbalu v Německu, Adama přechod do mezinárodního dospělackého badmintonu – a to si myslím bude docela „řacha“.

Adam: Konkrétní předsevzetí nemám ale povedených turnajů bych odehrál rád co nejvíc, například zahrát co nejlepší výsledek na mistroství Evropy juniorů, které se bude konat na přelomu března a dubna v turecké Ankaře.

adam_taufik

Bude čas na lenošení během Vánoc nebo se hlídáš i v této době? Co je největší lákadlo z dobrot Vánoc?

Tom: Je to o určitém životním stylu – lenošení během Vánoc asi moc ne, neboť pro mně každodenní běh nebo minimálně obden, je doslova „jako droga“. Nikdo mně moc nenaláká na badminton – toho mám mnohdy „plné kecky“, ale u běhu si vyventiluji hlavu – prostě mám to rád. Možná stihnu mezi svátky i návštěvu posilovny, s Domčou budeme chtít určitě zajít na bruslení.  K druhé části otázky – má rád cukroví ale nejvíce se vždy těším na vánočního kapra:-)

Adam: Bohužel i v čase Vánoc se musím udržovat v kondiční formě a trénovat. Největším lákadlem je určitě štědrovečerní večeře, na kterou se celý rok těším. Na rozdíl od taťky mám radši místo kapra řízek.

Co bys přál tomu druhému nejvíc?

Tom: Pevné zdraví a at' mu jeho vůle, odhodlání, ctižádost vydrží. Cesta nepůjde jenom „nahoru“, ale věřím, že to může zvládnout pokud vždy bude mít jasný cíl, silný motiv a touhu společně s vírou: „I can do it, I can achieve it“! Nikdy to nevzdám.

Adam: Nejen otci, ale celé rodině přeji hlavně zdraví. Otci přeji, ať se mu splní jeho sen – zaběhnout si maraton.

Vzkaz svým fanouškům a čtenářům?

Tom: Děkuji všem za přízeň a důvěru, kterou mně věnovali v roce 2012 a s přáním všeho dobrého – klidného, pohodového prožití Vánočních svátků a úspěšného vkročení do Nového roku 2013 Vás srdečně pozdravuji!

Adam: všem přeji krásné Vánoce a klidné prožití vánočních svátků. Děkuji všem za veškerou podporu, kterou od vás během celého roku dostávám. Také děkuji Vám Marku, Rasťo a Stando z badec.cz, za podporu co od Vás na stránkách mám.

≡ Zanechte vzkaz