badminton je badec.cz


Reportáž z Europe Circuit Finals 2010

europe_circuit_funals-badecLetošní závěrečný turnaj Circuit Finals 2010 proběhl 4–5. června v Nizozemí (dále budeme používat výraz Holandsko), ve městě Assen. Jednalo se o finále circuitových turnajů a představili se tam hráči, kteří v letošní sezóně po Evropě nasbírali v rámci circuitových turnajů (Future series, International series, International challenge) nejvíce bodů. K vidění byl špičkový badminton, včetně vystoupení českého hráče Lukáše Zevla. Vše o turnaji včetně fotek a postřehů k životu v krásném Assenu najdete v reportáži od Marka Matuly a Tomáše Krejčího:

Assen assenMěsto Assen je menší město na severu Holandska, které je velmi pěkné a klidné. Ožívá až navečer, když se sejdou lidé všech věkových skupin v zahrádkách místních hospůdek, kterých je tam nespočet. Město je známé v motorkářském světě díky okruhu TT Circuit Assen, podobně jako Brno skrz Masarykův okruh. V blízkosti okruhu se v obrovské hale TT Hall konal turnaj Badminton Europe Circuit Final. Pokud člověk vyšel ven z haly, slyšel zvuk motorek, zrovna se na přilehlém slavném okruhu připravovala italská reprezentace na letní mistrovství superbiků. Některé z jezdců jsme i potkali na hotelu.

Hala TT a organizace turnaje tt_hall_badec-czV hale byl připraven jeden central kurt a za oponou ještě tři rozcvičovací. Vše bylo přehledně doplněno projekcí výsledků na velké plátno, kolem kurtu byly postavené mobilní tribuny. Červené závěsy oddělovaly prostor s finálovým kurtem od obrovského prostoru megahaly TT, kde by se odhadem vešlo minimálně 30 kurtů. Pořadatelé si dali práci s přípravou, ale mohou jen tiše závidět atmosféře, která panuje na mezinárodních turnajích v Brně, kdy se například na loňské finále Yonex Czech International přišlo podívat 450 lidí. V hale v Assenu bylo v pátek odhadem 50 lidí, to stejné i na sobotním finále. I se nás, coby zástupců ČR ptali, jak to, že máme tak velké návštěvy na Yonex Czech International. Řekli jsme jim, že v tom má prsty především badec.cz a czechbadminton.cz :). Dozvěděli jsme se ale i od pořadatelů, že na severu Holandska je badminton málo známý a tento turnaj je zde umístěn záměrně, pro propagaci sportu v tomto regionu.

Turnaj pablo_abian_badec-czKvalita hry na turnaji byla ovšem špičková – hráči měli velkou motivaci, dotace na turnaj byla 50 000 dolarů a vítězové si nesli domů pěkný balík, pořadatel navíc všem uhradil letenky, ubytování a závěrečnou párty. Prostředky na turnaj dodalo město Assen a badmintonový svaz. V pátek se hrál singl mužů a singl žen, kdy 6 nejlepších hráčů bylo rozděleno do dvou skupin po třech a ve skupině hrál každý s každým. Již zahajovací zápas Pablo Abian vs. Lester Oey naznačil, že bude celý turnaj pěkná badmintonová podívaná. Španěl Pablo Abian je výborný hráč, který v letošní sezóně dvakrát porazil i našeho nejlepšího hráče Petra Koukala a ve světovém žebříčků jde rychle nahorů. Hned v prvním setu ukázal, co dovede. I těch pár diváků v hale včetně nás, žaslo nad rychlostí, se kterou se Pablo pohyboval po kurtu, všechny míčky vracel zhora a soupeře kolikrát donutil udělat nevynucenou chybu jen přesným a rychlým vracením úderů nebo jen čekal na chybu soupeře a finální úder schovával na vhodný okamžik. hala_kurtPablovi jsme fandili a po tomto výkonu se pro nás stal favoritem singlu mužů.

Mezi holkami si suverénně nejlépe vedla v pátek ruska Ella Diehl a byla podle předvedené hry jasnou favoritkou na celkové vítězství. V sobotu se nejdříve dohrály skupiny a odpoledne začal finálový blok. O tučné prémie si to před kamerou nizozemské sportovní televize a před zraky 50 diváků v hale rozdávali vítězové skupin v singlech, dva nejlepší páry circuitových okruhů deblových disciplín a dva nejlepší junioři circuitových okruhů v singlech. Nejvíc jsme se těšili na Lukáše Zevla a na Pabla Abiana.

Sobotní finále zevl_medaileFinále začalo zaslouženým vítězstvím ruské juniorky Natalie Perminové ve dvouhře žen juniorek. Po ní nastoupil na svoje finále juniorů jediný český hráč Lukáš Zevl. Ač jsme fandili, co to šlo v jinak tiché hale, Lukáš tahal od začátku utkání za kratší konec. Dotahoval v prvním setu vedení soupeře a bylo vidět, že není úplně ve své kůži. Jakoby se teprve rozehrával, soupeř ho nepustil pořádně do hry. Ve druhém setu Lukáš výborně nastoupil. Lukáš si začal věřit, sám se hecoval a  přesněji vracel. V druhé polovině setu přišel o vedení a nezvládl koncovku, angličan Toby Penty zaslouženě tento zápas vyhrál. Každopádně Lukáš v druhém setu zahrál lépe a moc škoda, že se mu nepodařilo dostat zápas do třetího setu. Pak následovalo finále ženského deblu, kde v napínavém souboji po téměř hodině hry zvítězil dánský pár Maria Helsbøl, Anne Skelbæk. Rune UlsingDalší na programu bylo finále vítězů skupin v singlech mužů. Na kurt nastoupil Rune Ulsing proti Pablovi Abianovi. Opět byl k vidění špičkový evropský badminton. Pablo ztratil rytmus v prvním setu a Rune rychlou drajvovou hrou vyzrál na výborně hrajícího Pabla. V druhém setu byla hra vyrovnaná až do koncovky, tam měl více štěstí Rune, který otočil ze stavu 17:18 na 20:18 a z 20:20 na vítězných 22:20 a hodně se radoval. Veze si domů do Dánska skalp Pabla Abiena a 5000 dolarů.

V mixech zvítězil jednoznačně anglický pár Robin Middleton a Mariana Agathangelou. V singlu žen vyšel odhad a zaslouženě celý turnaj vyhrála vysoká hubená ruska Ella Diehl.  Turnaj se uzavřel napínavým deblovým zápasem.  Mads Conrad-Petersen a Mads Pieler Kolding z Dánska přehráli až v koncovce třetího setu zákeřně hrající ruský pár Vladimír Ivanov, Ivan Sozonov. Dánskou dvojici si řada z Vás pamatuje z Brna, kde na podzim 2009 vyhráli Yonex Czech International.

Konference pořadatelů circuitových turnajů konference_eurofinalsHlavní důvod naší návštěvy v Assenu byla sobotní dopolední konference, na které se sešli pořadatelé circuitů z celé Evropy. 4 hodinové setkání proběhlo v přátelské pracovní atmosféře a probrala se řada věcí k evropským turnajům. Řešili se problémy se sázením během turnajů přes bwin, dále byla nakousnuta myšlenka o vytvoření nové kategorie turnajů Super challenge s dotací kolem 25 000 dolarů, která by zaplnila velkou mezeru mezi turnajem challenge (15 000 dolarů) a turnajem Grand Prix (50 000 dolarů).  Probralo se mnoho dalších věcí a  za ČR  jsme přispěli řadou připomínek. Zástupce Badminton Europe Jimmy Andersen od nás navíc dostal dárkové balení Pilsner Urquell a bylo vidět, že jej to potěšilo a konzumace lahodného nápoje na sebe nenechá zajisté dlouho čekat.

Život v Assenu johann_veronicaMěli jsme možnost setkat se výbornými lidmi a i více poznat život v severním Holandsku. V pátek večer i atmosféru venkovních zahrádek v Assenu. Průvodci nam byli naši přátelé Veronica a její manžel Johann Van Woude. Veronica je ze Slovenska a teď již 10 let žije kousek od Assenu. Johann je z Holandska a pracuje jako koňský kovář a daří se mu výborně, protože v Holandsku se jezdí na koních hodně. Po pátečním několikahodinovém večerním povídání o životě v Holandsku a ochutnávce všech místních piv jsme nad ránem dorazili do hotelu s tím, že v sobotu po finálovém bloku máme pozvání na grilování do blízké vesničky, kde naši přátelé žijí.

houseVeronica nachystala výbornou večeři a sobota večer se tak nesla ve stylu ochutnávky masových specialit holandské kuchyně. Na grilování se sešli příbuzní a i další lidé z vesnice a tento příjemný večer byl výbornou tečkou za badmintonovým výletem do Holandska. Do pozdní noci jsme seděli venku pod altánkem, dozvěděli se spoustu věcí a poznali i řadu příjemných lidí, vyzkoušeli si dřevěné holandské pantofle. Děkujeme Veronice a Johannovi za dva nezapomenutelné večery a těšíme se na příští setkání, slíbili jsme jim, že je vezmeme na badminton.

Na závěr Můžeme říct, že konference byla přínosem pro pořadatele turnajů a i hrdě konstatovat, že mezinárodní mistrovství, které se několik posledních let konají v Brně, jsou na výborné úrovni organizačně i divácky, když to porovnáme s finálovým turnajem celého okruhu. Asi průlomem do vyšší kategorie bude letošní mezinárodní mistrovství, které proběhne v Brně 29.9 – 3.10.2010 v mo­derním pavilónu brněnského výstaviště. Tam Vás srdečně zveme a server badec.cz bude včas informovat o přípravách turnaje.

Marek Matula, Tomáš Krejčí

marek_matula
Tomáš Krejčí
Přehled finalistů Europe Circuit Finals 2010
Singl muži
1
[DEN] Rune Ulsing
2
[ESP] Pablo Abian
Debl muži
1
[DEN] Mads Conrad-Petersen
[DEN] Mads Pieler Kolding
2
[RUS] Vladimir Ivanov
[RUS] Ivan Sozonov
Singl ženy
1
[RUS] Ella Diehl
2
[SCO] Susan Egelstaff
Debl ženy
1
[DEN] Maria Helsbøl
[DEN] Anne Skelbæk
2
[NED] Samantha Barning
[NED] Eefje Muskens
Mix
1
[ENG] Robin Middleton
[ENG] Mariana Agathangelou
2
[AUT] Roman Zirnwald
[AUT] Simone Prutsch
U19 singl muži
1
[ENG] Toby Penty
2
[CZE] Lukas Zevl
U19 singl ženy
1
[RUS] Natalia Perminova
2
[ROM] Sonia Olariu

2 Responses to “Reportáž z Europe Circuit Finals 2010”

  1. Radka Keršnerová Says:

    Reportáž z Holandska se mi moc líbila:-), že bych začala s badmintonem. Ostatně můj bratr(Marek Matula) musí potvrdit, že první zápasy odehrál v šesti letech se mnou v Maršově:-) a tudíž jsem ho výborně připravila na jeho následnou kariéru:-(:-) jinak jsem skromná:-) :-)

    zdraví Radka

  2. Michaela Bencova Says:

    Dovolila bych si lehce poopravit dost velkou (bohužel v ČR obvyklou chybu), které jste se dopustili v tomto článku. Holandsko je pouze součástí Nizozemí. Nizozemí má 12 provincií (řekněme krajů) a dva z nich jsou Holandsko – jižní a severní. Assen neleží v Holandsku, ale v Drenthe. Je to úplně to samé, jako když obyvatelé Moravy a Slezska mají námitky proti tomu, když se mluví o Čechách, ale myslí se tím Česká republika. Jinak ale naprosto souhlasím s tím, že zdejší obyvatelé jsou fakt super (taky mám jednoho doma :-)). Na BE Circuit finals jsem byla 2× jako rozhodčí. A jen pozn. na Dutch Open je diváků plná hala a badminton je okolo Amsterdamu velmi populární.
    Michaela

≡ Zanechte vzkaz