badminton je badec.cz


Komentář Mácy k brněnské lize

martin_svoboda_badmintonV Brně a širokém okolí to badmintonem žije, v městské lize bojuje o čest 15 týmů nejen z Brna, což je mimochodem nejvyšší počet oddílů v dané lize v celé ČR. Některé regiony mají co dělat aby zaplnili oddíly alespoň 2.ligu, či nemají vůbec žádnou, zde je situace zcela obrácená a zanedlouho se dočkáme 5. ligy. Pravidelné komentáře k brněnské lize nám zasílá Martin Máca Svoboda, zde je jeho aktuální komentář:

Už od začátku října se naplno rozjela Městská soutěž v badmintonu. I přesto, že byla 3.liga (krajský přebor JM oblasti) rozšířena o 4 mužstva, nedošlo k poklesu počtu družstev v „městě“, ale naopak díky několika nováčkům k jejich nárustu. Celkově se letos přihlásilo 15 družstev, která budou ve 3 skupinách po 5-ti účastnících bojovat o body do tabulky základních skupin. Dvě nejlepší družstva následně postoupí do semifinalové skupiny a vítězové potom sehrají finále o postup do 3.ligy, ale i poražený nemusí hned po zápase házet flintu do žita, protože dostane naději v podobě baráže s 11. družstvem ze 3.ligy. Družstva na třetích místech ze základních skupin sehrají své zápasy o konečné 7–9. místo, mužstva ze čtvrtých pozic o 10–12. místo a poslední ze základních skupin sehrají skupinu o poslední flek, resp. o 13–15 místo. Jak jsem se již zmínil do soutěže se.. přihlásilo několi nových družstev i když u některých přídavek nováčci , tak úplně neplatí.

Kometa, BC Řečkovice , Lokomotiva Uherský Ostroh a Podolí vytvořily své béčka nebo v případě Podolí dokonce cečko z hráču, kteří vloni nebo již v dřívější době do soutěží v badmintonu zasáhli. Takže za úplné nováčky lze považovat družstva VSK University Brno, ZBL Zlin a Badminton Česká.

Složení jednotlivých skupin bylo rozlosováno dle nasazení z munulého ročníku a tak vyšla pěkná směska do všech třech základních skupin. Ve skupině A lze za největšího favorita opět považovat BC Premiera Brno C , kdy tento oddíl i přes odchod některých mladých hráčů /David Šmíra a Michal Šot/ do oddílového béčka, našel rychle náhradu, když vyplenil řady družstva VUT Brno a stáhl si jedničku vysokoškoláků Bosáka k sobě, spolu se svým deblovým parťákem Duškem (borci tak překvapivě vyměnili 3 ligu za městský přebor). V týmu je tradičně hrající kapitán Jan Tomek a je tam i fajn hráč s vyšší vykonností než ostatní – Jan Lick, který je zvyklý i na vyšší soutěže. Jako černé koně v této skupině uhánějí soutěží hráči Podolí C, které se může opřít o zkušené Řičánkovi (otce se synem) a hlavně o holky Irču Mazálkovou s Jitkou Nečasovou, které urvou pro svůj oddíl nejeden bodík. Také Lokomotiva UO A chce co nejlepší pozici v tabulce. Viděl jsem utkání Premiera C – Loko A a i přes vítězství 5:3 pro domácí Premieru nebylo do poslední chvíle o výsledku rozhodnuto. Takže kdo postoupí do semifinále soutěže si v této skupině netroufnu odhadnout, ale o nadějích jmenovaných týmu už hodně napoví dnešní utkání mezi Premierou a Podolím a následně další kolo, kdy Lokomotiva frčí do Podolí. Zda přijede z Hradiště rychlík nebo courák se brzy dozvíme. Obě zbyla družstva Sokol Bořitov a Badminton Česká se poperou o to, kdo se vyhne boji ve skupině o poslední místo. První utkání těchto dvou týmu zkončilo remizou, ale pilně trenující a velmi sympatická Česká určitě zaboduje v odvetě a vybojuje své první vítěztsví v soutěži.

Ve skupině B se potkala dokonce čtyři béčka a to Vranovice, Kometa, Řečkovice a Chropyně plus nováček ze Zlína. Tady to zatím vypadá na boj Vranovic a Komety o čelo tabulky, ale své budou chtít říct hlavně hráči Zlína, kteří měli v uvodních zápasech trošku novačkovské smůly, kdy třikrát lehli 3:5. V singlech mají dobré borce a když se sehrají v deblech, tak potrápí všechna ostatní družstva. BC Řečkovice posunou již brzy své nejlepší hráče do áčka a tím zřejmě mírně oslabí své ambice na celkový úspěch v této skupině.

Ve skupině C hraje zřejmě největší favorit a zatím nejsuverenější družstvo a to TJ Agro Hustopeče . Kvalitní borci, jak na singlech tak v párových disciplínách, tak „hodinářka“ Blanka Blažková se svojí dlouholetou parťačkou Halkou Korábovou , to jsou zkátka jisté body. Nevím, kdo by jim letos měl zkřížit cestu v boji za zlatem. V této skupině letos docela řádí Viktorie Želešice, která byla vloni v mírném útlumu, ale letos se Roman Veselý s Jirkem Chytkou a Radimem Sedlákem parádně rozjeli a určitě vyskočí z loňského suterénu do vyšších pater. Těžké chvíle prožívá zatím nováček VSK Universita Brno, která zatím kráčí od porážky k porážce, ale třeba Ježíšek nadělí studentům badecovou formu a i oni se dočkají nějakého bodíku do tabulky. Co se týče úrovně soutěže, tak ta trochu utrpěla odchodem 4 družstev do vyšší ligy (rozšířením 3. ligy) ale úroveň určitě stoupá a je jen škoda, že některá družstva bazírují například na plastových míčcích, protože to tuto soutěž trošku degraduje s porovnáním s ostatními soutěžemi ČBaS, ale je pravda, že se jedná o nejnižší soutěž, ale třeba se příští rok dočkáme nějaké pozitivní změny v řádech soutěže, která jinak probíhá bez zaváhání a snad i nějakých excesů.

Tabulka soutěže je zde

Zdravím všechny čtenáře badec.cz.

Martin Máca

martin_maca_svoboda

≡ Zanechte vzkaz