badminton je badec.cz


Komentář k brněnskému Městskému přeboru

Badminton je badec.czKomentář k brněnskému Městskému přeboru 2011–2012, tedy soutěži kde hrálo patnáct týmu z celé Jižní Moravy napsal Martin Máca, který badmintonem žije. Teď již můžeme napsat i přeboru města, kde je třetí nejlepší klub Evropy letošní sezóny ;-). Děkujeme, Máci a zde Vám reportáž přinášíme.

Hodně, hodně… dlouhá sezóna dospěla konečně ke svému závěru. Patnáct týmu se od konce září až do konce května rvalo o body a ty nejlepší týmy potom i o postup do vyšší soutěže. Po odehrání tří základních skupin po pěti účastnících se hrála nadstavbová část a to jednak dvě semifinálové skupiny, kam postoupily vždy dva nejlepší týmy z jednotlivých skupin. Další družstva sehrála utkání o pořadí s oddíly na stejném místě z ostatních skupin. Ze semifinálových skupin naskočila družstva do finálových bojů, kdy první celky ze skupin hrály finále, druhé týmy si to rozdaly o bronz a třeťáci o 5. místo…

mira_gersl_reckovice

Náročnost soutěže dokládá fotka Mirka Geršla, který nejednou padnul únavou. Mirek si svým poctivým přístupem v průběhu sezóny v rámci domovského oddílu vydobil pozici v A týmu ;).

Začneme od posledního místa soutěže, které obsadilo družstvo VSK Universita Brno. Nováčkovi soutěže se bohužel nepodařilo vyhrát jediné utkání a tak nemohl pomýšlet na vyšší postavení v tabulce. Několikrát sice prohráli jen 5:3, ale k touženému prvnímu bodíku měl většinou daleko. Příští rok ale může být úplně jiný. „Študáci“ otřepou nervozitu z prvního soutěžního roku a vítězství se určitě dostaví. O flíček za VSK zakončilo sezónu další nové družstvo BC Badminton Česká. Tady se už slavilo i vítězství a to dokonce dvakrát na konci sezóny a to potěší dvojnásob. Doufáme, že kladné věci převládly a BC Badminton Česká se příští rok posune o nějaký stupínek výše.

prezident oddilu Ceska Robert Sibl

Nešťastná 13., resp. třinácté místo si nakonec vybojovalo družstvo BC Chropyně B, které mělo velice těžkou základní skupinu, ale v boji v závěrečné části soutěže už prokázalo svojí kvalitu a své soupeře přehrálo. Dvanácté skončilo béčko Lokomotivy Uherský Ostroh. V základní skupině dvakrát porazilo studenty z VSK a tím se dostalo do hry o lepší pozice. Bohužel body Kuby Křížky nebo body prvoligové fotbalistky a naší kamarádky Zdeňky Skupinové na horní pozice nestačili.

uhersky_ostroh_B

BC SmartLife Řečkovice na jedenáctém místě. Své nejlepší playery pustili v průběhu roku do vyšší ligy a tak dostali příležitost hráči širšího kádru. Celý tým si zahrál a potom to všichni pěkně zapili, takže určitě spokojenost bez nervů v boji o nižší patra. Na desátém místě zakončili sezonu Sokolíci z Bořitova, což byl proti minulé sezoně posun vpřed. Navíc v boji o 10. místo neprohráli, takže dojeli sezonu na vítězné vlně. Deváté místo pro Spartak PBS Brno. Chvíli to na konci ledna vypadalo, že by mohli naskočit i do bojů o medaile, ale nakonec je přejeli Želešice, a tak pro Spartakovce zbylo jen místo ve skupině o deváté místo. Co platilo pro Bořitov, rozhodně neplatilo pro hráče z Černovic. Ti v nástavbové skupině nic nevyhráli a tak se museli spokojit se svým umístěním, kdy je přeskočili další dva nováčci. Jednak osmí ZBL Zlín, který během sezóny posílil o hráče rozpadnuvšího družstva Bystřice pod Hostýnem a dále družstva Podolí C, které se mohlo opřít hlavně o body svých děvčat. Podolí nakonec zakončilo sezonu na 7. místě.

Podolí C

V boji o šesté místo proti sobě nastoupili dobří známí ze základní skupiny: družstva Argotec Hustopeče a Victorie Želešice. Z celkového lepšího umístěni se radovalo družstvo z Hustopečí, které dokázalo využít širšího kádru než viktoriáni a obsadilo šestý flíček. 4. Místo vybojovala brněnská Kometa B. Kometa B v posledních dvou utkáních nezvládla boj o bronz, kdy nestačila na rozjeté pendolíno z Uherského Ostrohu. Bronz družstvu Uherský Ostroh A moc sluší. Bojovali nejen na poli sportovním, ale i na poli diplomatickém. Lépe se jim dařilo při hře, kdy dokázali vždy na domácí půdě porazit i obě družstva, která skončila celkově nad nimi. A jen následná prohra 8:0 Viktorky ve Vranovicích připravila tým z Ostrohu o finále.

lokomotiva_uhersky_ostroh_A

Finále si nakonec zahrála družstva Vranovic B a Premiery C. Vranovice byly sužovány zraněními a nemocemi, ale na konci sezóny se daly skoro zázračně do pohody a došly si pro stříbrné medaile. A nakonec ti nejlepší. Byť se nevyvarovali jedné prohry v základní skupině s Lokomotivou UO, následně všechny porazili a proto borci a borky z Premiery C slaví zlato. Gratuluji! Celou sezonu se opírali o hru jednak deblových párů, které skoro neztrácely a dále měli k dispozici i trojici vyrovnaných děvčat a to zřejmě rozhodlo. Pro příští rok si Premiera C vybojovala účast ve 3. Lize.

Honza Lick, Premiera C

Na příští sezónu jsou avizované změny ve vyšší soutěži a dojde pravděpodobně k rozšíření družstev 3. ligy. Proto byl závěr sezóny i ve znamení bojů nejen o medaile, ale i o dobré umístění, která můžou družstvu zajistit postup. Všem hráčům i hráčkám přejeme klidnou a slunnou dovolenou, aby načerpali sílu do další náročné sezóny.

pro badec.cz a jmbadminton.cz

Martin Máca Svoboda

4 Responses to “Komentář k brněnskému Městskému přeboru”

 1. Doloh Says:

  Díky Máaco za vyčerpávající komentář k soutěži, TJ Lokomotiva (od nové sezony, BC Lokomotiva Kunovice) si dává přestávku na dva měsíce od badecu , a tak nejen za mě , ale i za celý klub přeju všem pěknou dovolenou , pohodový odpočinek po celkem dlouhé sezoně a nabrání potřebných sil na sezonu další, a příjemné shledání v sezone 2012/13. Mějte se DOLOH :)

 2. Klima Says:

  děkuji za přehled u Vás, snad se dočkám doby, kdy to takhle dobře v soutěži bude šlapat i v naší stověžaté Praze. Klíma

 3. Ricardo Says:

  Sportu zdar Máco – dobrej článek i fotky… :-)
  RF

 4. Jitka Nečasová Says:

  Hezký závěrečný report… :)
  Těším se na všechny v další sezóně i na ni samotnou. ;)

≡ Zanechte vzkaz