badminton je badec.cz

Rozhovor s Petrem Koukalem

all_england

Aktuálně probíhá nejslavnější badmintonový turnaj All England Open Super Series 2009, z českých hráčů se účastnil Petr Koukal. Petr se jen těsně nevešel mezi 24 nasazených TOP světových hráčů a musel do kvalifikace, kde byl druhý nasazený. Dostal soupeře, který by si rovněž zasloužil přímé nasazení a to Gong Weijie – čínského špičkového hráče, který dokázal například na podzim porazit Petera Gadeho. Petr prohrál až v koncovce třetího setu a měl na své raketě již dva mečboly a to nám v rozhovoru prozradil, že oba skončili na pásce. Moc nechybělo a Petr si mohl připsat do své sbírky skalpů velmi cenný kousek. Nakonec se však radoval čínský hráč: Petr Koukal vs. Gong Weijie 21:13, 17:21 a 21:23. Po tomto zápase Gong Weijie vyhrál i druhý kvalifikační zápas, postoupil do hlavního turnaje kde vyhrál první kolo a utká se 5.3. s Jin Chenem. Rozhovor si můžete přečíst kliknutím zde:

Ahoj Petře, zdravíme tě do Birminghamu, gratulujeme k perfektnímu výkonu, když nemůžeme k vítězství!

Ahoj, škoda moc, mohl jsem dnes vyhrát. Hrál jsem velmi dobře a ty dva mečboly, co jsem měl, mi skončily na pásce.

Řekni nám pár slov k zápasu…

Hrál jsem prakticky bez nevynucených chyb, dobře na síti a hlavně jsem bojoval o každý míč jak o život. Hrálo se v šíleném tempu a hlavně on dokázal chytit nechytatelné míče. Smeče mi vracel tak přesně, že se hrálo dál, jak od začátku výměny…tohle dokáže maximálně pár hráčů na světě.

To musela být dřina, to jsi měl teda štěstí na protihráče…

Mám natočené i video, až to zpracuji, pokusím se to publikovat. Sami uvidíte, co dokázal. Bylo to hlavně v klíčových momentech, když se zápas rozhodoval.

Docházela ti ke konci zápasu fyzička nebo jsi tohle vůbec nevnímal a hrál furt naplno (zápas trval 64 minut)?

Byl jsem na turnaj skvěle připravený fyzicky, necítil jsem ani jednou za zápas, že bych nemohl nebo byl unavený. Snad jen v polovině druhého setu jsem cítil, že se už nedokáži naplno odrazit do výskoku, tak jak jsem potřeboval, ale tuto krizi jsem rychle zahnal. Jsem velmi rád, že i s takovým hráčem dokáži sehrát naprosto vyrovnaný zápas a hlavně ve velké rychlosti a i když celou dobu jedu na 110%, tak na konci jsem byl ok.

Ještě nám můžeš prozradit nějakou slabinu protihráče, na které jsi získával nejvíc bodů, měl vůbec nějakou?

Paradoxně jsem více bodu získal z útoku, do kterého jsem nešel na 100%, ale spíš volněji. Ale když jsem například z výskoku záhrál prakticky nechytatelnou smeč na boční čáru a jen kousek za podavací čáru, tak tam Gong skočil rybičku a vrátil to vždy těsně za síť. Když jsem to doběhl a zahrál to lobem na zadní čáru, byl už vzadu a z výskoku najednou smečoval on.

Mohl jsi vyhrát druhý set a tím i celý zápas? Koncovka ti nevyšla nebo opět podal Gong Weiji neuvěřitelný vý­kon?

Tam právě přisly ty rozhodující momenty. Za stavu 15:15, 15:17 a 16:18 v druhém setu dokázal téměř jasně prohrané výměny výhrát.