badminton je badec.cz


Katka Tomalová zdraví z Holandska!

Přípravu na nadcházející sezónu zvolila letos Katka v Holandsku. Jak to tam probíhá se dočtete v zajímavé reportáži:

katka_tomalova_badminton

Kvalitní tréninkové podmínky a sparing. Přesně z těchto důvodů jsem se rozhodla opět strávit část své letní přípravy v zahraničí. V předchozích letech jsem měla možnost připravovat se v irském a švýcarském národním centru, letos jsem se vydala do Nizozemska.

Holandské národní centrum se nachází v Arnhemu a je součástí olympijského centra Papendal, kde se kromě badmintonistů připravuje také celá řada dalších sportovců. Trénujeme od pondělí do pátku a každý den máme 2 tréninkové jednotky, 6 tréninků je badmintonových, 4 kondiční. Příští týden nás ještě čekají navíc 2 tréninky zaměřené pouze na techniku. Pod vedením dvou dánských trenérů (Kent Madsen pro deblisty a Jonas Lyduch pro singlisty) se zde připravuje celá holandská špička, například 32. hráč světového žebříčku Mark Caljouw nebo aktuálně 18. pár světa Jacco Arend – Selena Piek. Holanďané (stejně jako dnes již většina zemí) jsou si vědomi toho, že pokud chtějí uspět, pak je třeba, aby ti nejlepší hráči měli odpovídající podmínky a trénovali společně. Momentálně zde také probíhá soustředění juniorských výběru a na jejich přípravě se podílí celá řada bývalých šp ičkových hráčů – Ruud Bosch, Dicky Palyama nebo Eefje Muskens. Ti nejlepší junioři se občas zapojují i do tréninků dospělé reprezentace, což je jedna z mnoha výhod toho, když hráči trénují společně na jednom místě.

Badmintonové tréninky trvají 90 – 120min a hlavním zaměřením je zde včasné zasažení míče a jeho rychlé odehrání. Cvičení jsou pestrá a hrají se v krátkých intervalech (nejčastěji 40s práce, 20s pauza, 10 – 20 opakování), kde je cílem maximální rychlost a pokud možno žádné chyby. Jeden z tréninků je čistě zápasový a jeden se dělá pouze multifeeding (850 míčů, cca 50min práce v kuse pro jednoho). Trenéři pro hráče připravují program na 6 týdnů dopředu, což je pro mě příjemná změna a “oddych”, že si nemusím každý trénink a všechno s ním spojené (od shánění sparingu přes objednání a zaplacení kurtů až po samotnou tréninkovou náplň) zařizovat sama. Jedinou mou “starostí” tady je přijít na trénink a odmakat ho na 100 %. Pro někoho maličkost, pro mě vítaná změna a velká pomoc! Kondiční tréninky jsou 3× týdně v posilovně (silově zaměřené) a 1× týdně na dráze (intervalové běhy). Také kondiční tréninky mají hráči od trenérů detailně rozepsané na několik týdnů dopředu a navíc na každém tréninku jsou s nimi a hráče opravují a kontrolují. Kondiční tréninky nestačí jen hráčům napsat a nasdílet on-line, jak se někteří v ČR mylně domnívají. Tvorbě tréninkového plánu předcházelo testování – avšak hod medicinebalem nebo dvojšvihy byste tam hledali marně, testovány byly přesně ty cviky, které se pak objevily v plánu a hráči na nich pracují na trénincích.

Jak jsem na tom ve srovnání s nejlepšími holandskými hráči? Na kurtu zaostávám v rychlosti – ani ne tak pohybové, jako spíš v rychlosti odehrání úderu. Na každém herním tréninku se dostávám do tempa, se kterým se v ČR téměř nikdy nepotkám. Co se týče kondiční stránky, holandské hráčky zvedají o 5 – 10 kg více (nadhoz/přemístění, 4 opakování – já 35 kg, Selena Piek 45 kg; dřep, 4 opakování – já 55 kg, Gayle Mahulette 60 kg). Malou útěchou mi je to, že já kraluji alespoň intervalovým běhům na dráze.

Jsem moc ráda, že jsem dostala příležitost se dva týdny připravovat v profesionálním prostředí, i když tomu předcházelo poměrně dlouhé zařizování a domlouvání. Z tréninků a přístupu všech hráčů i trenérů jsem nadšená, ale není všechno zlato, co se třpytí…

 1. Přijela jsem do zaběhnutého systému, do probíhajícího programu a jsem to já, kdo se musí přizpůsobit, a jsou to místní hráči, kdo mají hlavní pozornost trenérů a tréninky jsou šité na míru jejich potřebám. To vám potvrdí každý český hráč, který někdy trénoval v zahraničí.
 2. Finančně to není zrovna levná záležitost – dvoutýdenní pobyt vyjde na cca 26 000 Kč (letenka, tréninky, ubytování bez stravy). Velký dík proto patří Badminton Europe, od nichž jsem získala finanční příspěvek, který pokryje cca polovinu nákladů.

Na závěr ještě něco o fungování holandského národního centra – hráči zde trénující mají zajištěno vše potřebné pro tréninky (hala, trenéři, míče, kondiční tréninky), ostatní (bydlení, strava, regenerace,…) si zajišťují sama. Takto funguje většina tréninkových center v Evropě a myslím, že právě tento model by mohl být dobrou inspirací pro naše národní centrum. Když to může fungovat jinde (Švýcarsko, Dánsko, Rakousko, Irsko, Holandsko…), tak proč ne u nás?

Z Arnhemu zdraví Katka

katka_tomalova_badminton_2018

2 Responses to “Katka Tomalová zdraví z Holandska!”

 1. Karel Says:

  Super článek a velká pravda!!! Proč to nejde u nás?

 2. Halka Says:

  Škoda, že se u nás toto stále nedaří.
  Jak je vidět, čeští reprezentanti by takovéto prostředí v domácích podmínkách velmi uvítali.
  A přes jejich podněty z různých podobných středisek, se pro takový projekt u nás nějak nedaří najít podporu ze strany svazu. A končí to tím, že je hráčům vytýkána neloajalnost se svazem a cenzurou článků, ve kterých není nic nepravdívého.
  Přeji Katce, aby nasbírala co nejvíce zkušenosti do nové sezony A využila je na turnajích.

≡ Zanechte vzkaz