badminton je badec.cz


Rozhovor s Ladislavem Vorlem o MMČR 2012

Ladislav Vorel, MMCR 2012Těsně po MMČR 2012, které se podle našeho názoru velmi vydařilo, Vám přinášíme rozhovor s ředitelem turnaje Láďou Vorlem. Rozhovor proběhl u kávy v hotelu A-sport u haly Vodova, jak byla první volná chvilka po turnaji, v úterý ráno, kdy se ještě řešil odvoz složených kurtů. Nakládali všichni dostupní členové týmu, včetně Ladi Vorla, bylo potřeba odvézt 10 složených rul (jedna role je půlka kurtu) každá o váze 300 kg. Rozhovor si můžete přečíst zde:

mmcr 2012 - kurty

Jaké jsou tvé první dojmy po skončení turnaje?

6. ročník, který v Brně po sobě v řadě pořádáme, měl výborné obsazení, i když se jedná o olympijskou sezónu a čekalo se, že největší nápor bude v dřívějších kvalifikačních turnajích. Potvrdilo se nám, že turnaj má velmi dobré jméno a tradici a početné skupiny hráčů z Anglie a Dánska, které předčily i domácí výpravu nás příjemně překvapily. Turnaj byl náročným maratonem pro celý pořadatelský tým, dnes se  například odvážely kurty, které jsme po finálovém bloku sklidili do skladovacích prostor haly.

Jaké jsou ohlasy na turnaj, máš ohlasy i ze zahraničí?

Největší pochvalou bývá uznání od hráčů, kteří se na podobných turnajích pohybují během celé sezóny, a každý jich během své kariéry odehraje několik desítek. Po turnaji nám řada hráčů poděkovala, přislíbila účast na další ročník, za všechny můžu uvést finalistku Sashinu Vignes Waran, která byla v Brně již po třetí, dvakrát ve finále a turnaj patří mezi její nejoblíbenější. Rovněž účast velkého počtu hráčů z badmintonových velmocí Anglie a Dánska je indicií, že turnaj jde správným směrem. Angličané sebou přivezli i 5 trenérů, vlastního fyzioterapeuta. Letos byla možnost se ubytovat za rozumnou cenu v luxusním hotelu Holiday Inn, což umocnilo celkový dobrý dojem i těm nejnáročnějším hráčům. Pochvala od mezinárodních rozhodčí je taky velmi příjemná, čekáme jak se k celému turnaji vyjádří hlavní rozhodčí, Cleopatra Monco z Itálie

hala_mmcr_2012

Jak byl turnaj náročný po finanční stránce?

Letos to bylo pro pořadatele náročnější, řešili jsme zapůjčení kurtů, dovoz kurtů, instalaci kurtů, zapůjčení empire pro rozhodčí, stojanů na sítě, nájem haly, míčky, zálohy na ubytování ve třech oficiálních hotelech, nákladná byla doprava z příjezdových bodů a pravidelný rozvoz hráčů mezi hotely a halou, hradí se tým tournament software, který v hale zobrazuje výsledky na obrazovkách u kurtů a na jejich webu běží i live score s návštěvností z celého světa. Pro představu, jen ubytování jejich týmu nás vyšlo na 21 000 Kč a následovala úhrada jejich práce ve výši 40 000 Kč. Dále strava pro brigádníky, odměny pro brigádníky – které nejsou hodinové, ale individuální, jelikož hodinovou mzdu bychom neutáhli – vše je spíše na dobrovolné bázi. Před turnajem jsou velké výdaje v propagaci – plakáty, billboardy, spoty v rádiu, tisková konference…. Pokud se vše sečte a přidá se i poslední velký výdaj na závěr turnaje: prize money 15 000 USD, je to celkově obrovská suma hodná mezinárodního mistrovství a sehnat finanční krytí, znamená mít silné sponzory domluvené již několik měsíců před akcí. Vstupenky pokryjí jen minimum nákladů.

Hlavním smyslem je prezentace sportu u nás jako takového, prezentace českého badmintonu, příležitost pro naše hráče se doma utkat s těmi nejlepšími, propagace města a i regionu v celoevropském měřítku. Každoročně po turnaji poznávám lidi, kteří s badmintonem začínají, poté co jej viděli na mistrovství v podání světové špičky – jak děti tak dospělí.

MMCR 2012

Jak se ti daří takovou akci vlastně zajistit?

Turnaj se začíná připravovat už na začátku roku, mým hlavním úkolem je koordinace všech složek týmu a sehnání partnerů akce. Využil bych zde prostor a rád veřejně poděkoval všem lidem v pořadatelském tý­mu.

Každoročně na tom od začátku se mnou pracuje Marek Matula, který komunikuje s Badminton Europe a řeší všechny požadavky na propozice, termíny, reporty, web turnaje a další přípravy turnaje. Od začátku nám pomáhá i Rasťo Belan a to na veškeré grafice, plakátech, billboardech. Před turnajem se k nám letos do týmu přidala Lucka Malastová, řešila s hráči ubytování a během turnaje spolu s Monikou, Radkou, Danou, Táňou a Natálií i veškeré hotovostní operace – výběr startovného, vstupného a platby ubytování, vše perfektně zvládli. Dana Světničková má pod palcem celý tým čárových rozhodčích. Jirka Novotný má na starost tým lidí, kteří transportují, montují a demontují kurty a veškeré vybavení pro turnaj. Lukáš Plošek je manažerem transportu hráčů a organizuje řidiče a časy odjezdů. Letos například hráče v jednom z vozidel vozila i pěkná, 21 letá slečna Vanessa.
Match control tým míval na starosti Standa Bernacik, ten letos nemohl, ale dobře ho zastoupili Vojta Šelong a Kuba Dobrovolný. Vyplétací servis zajistil letos Milan Glozar. Dokázal například vyplést i atypickou raketu Joachima Persona (struny nejdou průchodkami, ale zářezem přes okraj rámu). Doktorem a fyzioterapeutem turnaje byla Eva Roupcová – letos profesionálně vyřešila nejen problémy hráčů, ale i záchvat jedné fanynky badmintonu. Pomáhala nám řada dalších lidí, můžu uvést Davida Blažka z Mediaage, Michala Weinbrenera, Jirku Jakubce, Tomáše Valaškovčáka z Deníku, Tomáše Davida – fotografa turnaje  a další. Děkuji všem uvedeným a i těm, na které jsem zde zapomněl.

Milan, Táňa

Jak bys zhodnotil hráče, zahraniční i naše?

Užil jsem si zápasy deblových párů, bylo to na výborné úrovni, hlavně díky výpravě z Anglie. Ve dvouhře mužů vynikal nad všemi Joachim Persson, který bude mít sice už 30 let, ale když má formu dokáže porazit kohokoliv na světě. Vítězku dvouhry žen, Kirsty Gilmour si pamatuji pár let zpět z juniorských mistrovství a pokračuje ve výborných výkonech i mezi dospělými. Z našich hráčů mě potěšil postup Kuby Bitmana, Milana Ludíka a Katky Tomalové do hlavní soutěže a výkon Honzy Fröhlicha v prvním kole proti nasazenému Dánovi, kterého poslal balit kufry a předčasně řešit letenku. Malým zklamáním bylo vyřazení našeho mixového páru Bitman-Bášová hned v prvním kole. Kika i Petr došli dál, Kika mohla turnaj i vyhrát, měla na to formu  – chybělo trochu štěstí v semifinále, u Petra je vidět herní výpadek po OH 2012.

Joachim Persson

A co rok 2013?

Rok od roku je těžší sehnat sponzory, což je spojeno s ekonomickou situací. Nikdy není jisté, zda-li není turnaj v Brně (či v ČR) naposled. Každopádně bych byl rád, aby se změnil přístup Českého badmintonového svazu, který by měl největší mezinárodní akci v ČR, klenot mezi turnaji, zajisté finančně podpořit, tak jak se tomu děje i v jiných státech. Vypadá opět, že bude nadlidský výkon akci uspořádat příští rok. Letos se to povedlo díky finanční podpoře firmy Thwack, města Brna, Jihomoravského kraje a firmy Veselý.

Laďa a Hanka

2 Responses to “Rozhovor s Ladislavem Vorlem o MMČR 2012”

  1. Iva Says:

    Turnaj byl zážitkem, byli jsme v sobotu, snad se za rok znovu zorganizuje! Iva

  2. Máca Says:

    Letos to bylo opět super, všichni si badec užili. Nedovedu si dost dobře představit , že by MMČR bylo někde jinde. Věřím, že to příští rok zase vyjde a v Brně bude zase nejlepší badec co se dá u nás vidět. Velký dík všem, kteří se podíleli na průběhu, ale hlavně na přípravě turnaje

≡ Zanechte vzkaz