badminton je badec.cz


Reportáž z Londýna od badec.cz

london_2012_badec_czPřinášíme druhou reportáž z olympiády: Na OH Londýn 2012 se vydala řada sportovních fanoušků z ČR, nikdo toho zřejmě nelitoval, ba naopak, zážitek je to na celý život. Za badec.cz jel Marek Matula a jeho parťáci z oddílu Komety Brno, Martin Svoboda, Markéta Svobodová, Michal Kubát, David Blažek a naši mini výpravu doplnil Ivo Gregůrek, hráč stolního tenisu z TJ Nivnice, který si chtěl splnit svůj sen a naživo vidět světový pinec. Reportáž z našich nejen badmintonových zážitků z týdenního výletu přinášíme zde:

vypravaNaše výprava na OH 2012 u Českého domu v Londýně i s Láďou Vorlem, který nám vyprávěl řadu zážitků ze zahájení (v mobilu má odtam fotku s Boltem a Djokovičem ;-)

Vstupenky

Lístky jsme měli již více jak rok a půl koupené v předprodeji, na každý den něco. Jediným stínem na celých hrách byly právě vstupenky – vyprodané i přes prázdné tribuny na úvod her. Díky včasné intervenci veřejnosti a i premiéra Velké Británie se řada sponzorských vstupenek již na začátku vrátila do prodeje, nevyzvednuté vstupenky se nabídly znovu k prodeji, u nás nevyužité vstupenky vrátily do prodeje cestovní kanceláře a i olympijský výbor, dalo se i něco koupit online při troše štěstí. Media situaci sledovala, podívejte se na jednu z řady fotoreportáží k problému.  Místa dokonce obsadila armáda, aby tribuny nezely prázdnotou, i když venku stovky fanoušků marně shaněly lístky.

army_oh_2012

S řadou organizátorů jsme si o tom v Londýně povídali, místní noviny toho byly první dny plné, zoufalství dokládá příhoda jedné londýnské  rodiny, kdy všichni členové seděli nonstop na internetu a vrácené vstupenky se pokoušeli koupit online, ale vzdali to po 16 hodinách neuspěšných pokusů  (vstupenky se objevily, ale než proběhl proces zaplacení kartou, byly pryč). Sami jsme takhle strávili několik hodin na wifině kempu v Lee Valley a podařilo se nám koupit 4 lístky na pinec po asi patnácti pokusech. Takových příhod byla řada, vstupenky byly k dostání v omezeném množství i v Českém domě v Londýně, jak se to rozkřiklo, chodili tam na ně i Angličani :)

Cesta

doverDoverské bílé útesy se tyčí nad mořem a jsou pozdravem pro všechny námořníky plující do Anglie. (fotky vždy v plném rozlišení po kliknutí) 

Do Londýna se dá letět celkem levně, ale cesta po silnici a následně trajektem má své výhody – především zážitek z Doverských útesů na pobřeží Anglie. Navíc jsme jeli luxusním karavanem, a i přes zákaz se pravidelně někdo z nás za jízdy pohodlně uvelebil na posteli :). Když byl někdo z našich reprezentantů v akci zastavili jsme a na satelitu si tak vychutnali přenos – takto jsme kukli na první zápas Petra a Kiky, na střelbu Katky Emmons a naše tenisty. Karavan byl i místem ubytování, které jinak není v době her zrovna v Londýně nejlevnější. Lekcí je i jízda na levé straně vozovky. Tuto povinost po vylodění v Doveru na sebe vzal Ivoš, který to po odstavení karavanu v Londýně musel zapít třemi panáky slivovice – najíždět na kruháč doleva, na to si nemohl zvyknout :) a byl rád, že nás dovezl živé na místo.

Organizace

dobrovolniciDobrovolnící – na OH jich bylo údajně 100 000 

Obrovské množství dobrovolníků, vždy příjemní a usměvaví, ochotní kdykoliv poradit, až jsme toho zneužívali – protože bylo lepší a rychlejší se zeptat jaké metro, kam jede, i když jsme měli mapu metra sebou, než to v ní hledat. Po pár dnech v Londýně bychom tam mohli dělat průvodce :), každé ráno jsme opustili kemp a pozdě v noci se tam vrátili a veškerý přesun během dne byl pomoci MHD – metrem či londýnskými doubledeckry.  Sportoviště byly vždy perfektně připravené, doprava bez problémů zvládala stotisícové přesuny fanoušků na jakékoliv sportoviště. K lístku na sport byla vždy přiložena celodenní jízdenka zdarma. Pořadatelé dodržovali předepsané pravidla, bezpečnost měla maximální prioritu a vstup na sportoviště připomínal kontrolu na letišti. Všude přítomní byli vojáci.

Londýn

london

Symboly Londýna – London Eye a doubledecker

Krásné město plné památek, které pohltilo bez problémů masy fanoušků olympiády z celého světa, Praha by těžko něco takového zvládla. Lidé příjemní, ochotní, pyšní na to, že je olympiáda právě u nich. Spousta hospůdek s přenosy z OH, výborné pivo – cena kolem 4 liber. Centrum Londýna jsme poctivě prošli a nafotili, co se dalo. Jedna z nejpovedenějších večerních návštěv byla v hospůdce  O`Nell kousek od Českého domu, kde jsme se sešli Laďou Vorlem a týmem Petra Koukala – rodiči Petra, Ivanem Křenkem, Zdeňkem Musilem a zustali tam až do zavíračky, navíc u našeho stolu běžel na velké telce přímý přenos zápasu mezi Ville Langem a Lee Chong Weiem (napínávé utkání rozhodla až koncovka třetího setu – Ville podal výborný výkon).

oneel

Hurá na sport

První den jsme neúspěšně zkoušeli štěstí před Wimbledonem (viz náš pozdrav z Londýna – report z konce července) každopádně výlet na Wimbledon jsme si zpestřili sledováním cyklistického závodu na platně mezi místními v jedné z hospůdek poblíž. Venku bylo navíc klasické anglické počasí, střídání deště s modrou oblohou, několikrát za den. Některá utkání na Wimbledonu musela být přerušena.

lee_valley

Další den na nás čekala divoká voda: vodní slalom v Lee Valley White Water Centre a jak jsme se všichni shodli, tato návštěva byla asi největším zážitkem z navštívených sportů. Krásný areál, fantastická atmosféra s řadou našich fanoušků,  podpořená dobrým jménem českého vodního slalomu, který pro nás tradičné získavá medaile. V akci byli naši Hradílek-Ježek, Volf-Štěpánek a Štěpánka Hilgertová. Naše fandící skupina strhla okolní Anglány, kteří fandili našim pak taky :)

Následující den jsme dorazili do Earl`s court haly na utkání mužů ve volejbale, viděli jsme dva zápasy, zážitkem byla výborná atmosféra a hlavně strhující druhý zápas Polsko vs. Bulharsko, kde se rozhodovalo v koncovkách setů. Poláci ač měli převahu na kurtu i v hledišti utkání prohráli, nezvládli právě koncovky. Bulhaři to v Londýně dotáhli nakonec až do boje o medaile, odváží si ale „jen“ bramborovou medaili.

pinec_excel

Stolní tenis byl svátkem pro Ivoše a pro nás rovněž zážitkem. Ivoš se do Excel arény na pinec podíval dvakrát, napřed na zápasy ve skupinách  a s námi si ve středu 1.8. vychutnal dvě čtvrtfinálové utkání dvouhry mužů. V akci jsme viděli pozdějšího finalistu Číňana Wanga (letos již potřetí ve finále OH a vždy druhé místo). Do televizního záběru se dostala i vlajka ČR s nápisem Nivnice, Ivoš fandil jak o život, až si vysloužil zájem kameramana a okolních fanoušků.

wang_oh_2012

Badminton

Den D našeho výletu nastal 1.8. kdy jsme měli lístky na badec, Mákyna s Davidem na polední blok  a zbytek posádky na odpolední. Jednalo se na již o vyřazovací část dvouher a čtvrtfinále deblů, v akci byli již ti nejlepší – vítězové skupin. Lístky jsme měli již dlouho dopředu a těšili jsme se, koho v akci uvidíme. V prvním bloku si fanoušci mohli užít dominanci Lee Chong Weie nad Indonésanem Santosem nebo například evropskou dvojku Jan O Jorgensena, který bojoval jak mohl, ale nepřešel přes nejlepšího Korejce Hyun Il Leeho (21–17 21–13)

gade oh 2012

V našem bloku jsme měli velké štěstí a na central kurtu nastoupil k vyřazovacím bojům Peter Gade. V krásném zápase jasně přehrál mladého korejce Wan Hon Sona 21–9 21–16 a byl to vlastně jeho poslední vítězný zápas na mezinárodní scéně. V hale mu všichni v tleskali dlouhou dobu.  U našeho hlediště na kurtu 1 jsme mohli sledovat velkou bitvu mezi mistrem Evropy 2012 Marcem Zwieblerem (GER) a mistrem světa 2010 Chen Jinem (CHN). 

zwiebler_oh_2012

Marc předváděl nádherný badminton plný klamavých úderů, Číňana nejednou překvapil a zaslouženě vyhrál první set. Čínský stroj Chen Jin udržoval ovšem vysoké tempo a přesně vracel všechny výměny a postupně získával převahu, navíc Marc Zwiebler byl již od půlky zápasu totálně vyčerpán a konec utkání sotva odchodil. Získal si ale za svůj výkon velký potlesk a na svou stranu strhl všechny v hale. Chen Jin vyhrál 19–21 21–12 21–9. V bloku byly v akci další hvězdy – pozdější bronzový medailista Chen Long, Kevin Cordon, Sho Sasaki. Viděli jsme i smolný okamžik singlu žen, kdy se při zpětném pohybu zranila Japonka Sato a Tine Baum tak postoupila bez boje do čtvrtfinále. V deblu jsme  viděli v akci Rusky – pozdější medailistky, pár Sorokina – Vislova a fandili jsme i Dánkám Pedersen a Juhl

Návštěva badmintonu ve Wembley aréně byla velkým zážitkem. Jediný puntík na kráse bylo děsné vedro v hale, vydýchaný vzduch a nemožnost se přesunout na jiné místo. Zkusili jsme se tajně přemístit na central kurt do volné řady sedadel, ale nebyla šance, jak jsme sedli, už nás zmerčili pořadatele a lifrovali nás zpět :). 

Všichni jsme namlsaní z Mezinárodních mistrovství ČR, kde je vidět rovnež světový badminton, takže kdo nebyl v Londýně, rezervujte si termín 27 – 30.9.2012 na návštěvu MMČR. Vidět naživo špičkové hráče stojí za to. Petra s Kikou si tam letos z první řady vychutnáme, snad oba ve finále, jako loni. 

Závěrem

wasabi_sushi

Doporučujeme v Londýně výborné Shushi – velmi oblíbený řetězec malých sushi obchůdků pod názvem Wasabi

Zajímavá byla i návštěva baru „U Modré ústřice“ ve vykřičené londýnské čtvrti SOHO" :) 

Prezentace ČR prostřednictvím Czech House na byla výborná, přilákala spoustu zahraničních návštěvníků, pravidelně jsme viděli fotky doubledeckeru Davida Černého v londýnských novinách. Atmosféra v Českém domě rovněž skvělá – přenosy na plátně, rozhovory se sportovci, koncerty. 

Majitel našeho kempu byl členem týmu nesoucí olympijskou pochodeň, takže jsme si ji nachvilku pujčili. 

pochoden

Za podívanou v Londýně stojí i největší nákupní centrum v Evropě a nejvyšší evropský mrakodrap Shard, prohlídky jsou vyprodané až do února 2013. 

Třešničkou na dortu po  cestě zpět do ČR byla zastávka v Belgii ve městě Bruggy – krásné město plné památek, doporučujeme k návštěvě.

Fotky z našeho výletu si můžete prohlédnout zde

Olympijské hry 2012 již skončily, bylo krásné být aspoň chvilku u toho, už pomale začínáme šetřit na Rio 2016 ;-)

Za celou výpravu

Marek Matula

One Response to “Reportáž z Londýna od badec.cz”

  1. Simoneta Says:

    krásné fotky, super text…velmi vydařená akce..:)

≡ Zanechte vzkaz