badminton je badec.cz

Reportáž z finálového dne II., III. a IV. ligy JMO

finale_2013V sobotu 30. března 2013 se uskutečnila ve Sportcentru Kuklenská v Brně utkání o konečné umístění v boji o 1.- 4. místo  ligových soutěží smíšených družstev Jihomoravské oblasti. Jednalo se o utkání o 3. místo a finálové utkání IV., III., a II. ligy. V rámci JM oblasti funguje i V. liga – městský přebor, která má zvlášť finálové boje ve skupinách. Na finále nechyběli zástupci JM badmintonového svazu. Reportáž Vám přinášíme zde:

premiera_B

Pořadatelství se zhostil oddíl SKP Kometa Brno. Jako první přišla na řadu IV .liga.  V oboji o bronz na sebe narazila domácí Kometa B a BC Lokomotiva Kunovice A. Kometa měla Lokálce co oplácet, protože vloni  v boji o bronz dostala pěkně naloženo. Ale co bylo, to bylo. Teď tady byl boj o bronz. Kometa se dostala až do vedení 4:2 na zápasy, ale potom měly přijít dvě parádní disciplíny Lokomotivy.  Ženský singl dopadl dobře pro Kunovice. Vzhledem k tomu, že dosud všechny zápasy skončili 2:0 na sety, Kometě v posledním utkání a do v mixu stačil jeden setík. Ten se nakonec dvojic Belán – Brávková podařilo vybojovat a tak radost z bronzu patřila „domácí“ Kometě. Celkový výsledek byl 4:4 s vítězstvím Komety na sety v poměru 9:8.

Do finále IV. ligy se probojovala družstva BC Premiera B a Allivistus Zlín.  I zde se čekal velice vyrovnaný a nekompromisní boj. Do puntíku se to také naplnilo. V posledních dvou zápasech a to zase ženském singlu a mixu bylo jasné, že Zlíňáci si nesmí dovolit ztrátu jediného setu . To se nestalo. Hlavně velezkušená mixová dvojice Premiery Kamila Pospíšilová – Honza Lick  kočírovala s přehledem rozhodující zápas ke své spokojenosti a při remíze 4:4 na zápasy zvítězila Premiera  10:8 na sety.  Na Kulendě potom bouchalo šampáňo na oslavu vítězů.  Oba celky, jak Premiera, tak i Zlín nepoznali za celou sezonu hořkost porážky, bohužel finále se hraje pouze na jeden zápas a proto i remíza má nakonec pro sympatický tým Zlína pachuť porážky.  Gratulujeme vítěznému týmu BC Premiera Brno „B“ k vítězství ve IV. lize JmO.

zidlochovice

O 3. místo ve III. lize si to rozdaly týmy ABC Brno a SK Podolí B. Oba týmy nebyly kompletní , ABC dokonce muselo skrečovat druhý debl. Ale i přes ztrátu v tomto zápase dokázali „akademici“ ve zbylých utkáních zabojovat a nakonec  i vyhrát. Rozhodlo i to, že ABC vyhrálo v koncovkách všechny čtyři třísetové zápasy. Hlavně děvčata  v deblu a Peťa Přinosilová v singlu dokázaly přehrát své soupeřky za pět minut dvanáct a to rozhodlo.

Finále bylo mimobrněnské.  Sokol Židlochovice se utkal se Slavojem Podivín.   V tomto utkání na sebe narazily i nejmladší hráčky soutěže Verča Srncová  ze Židlochovic a Aďa Švecová z Podivína. Na přímý souboj těchto dvou sice nedošlo, ale obě dokázaly získat pro svůj tým bod v utkání do kterého nastoupily. Židlochovice se mohli opřít právě o klan rodiny Srnců, protože kromě Verči nastupuje za tento oddíl i její bratr Jan. Oba jsou ostřílení z turnajů GP A mládežnických kategorii.  Židlochovice pustili k bodům Podivín pouze v ženském deblu a v mixu a tak nakonec titul přeborníka III.ligy patří po vítězství 6:2 sokolům ze Židlochovic.  Při pohledu na výsledky, ale  mohlo být vše jinak, kdyby na prvních dvou singlech dopadly rozhodující koncovky setů opačně. Ale to je jen kdyby a na to se nehraje. Vítěz  bude hrát příští rok II. ligu a Srncovi budou určitě prohánět soupeře i zde.

kometa_rsc

Jako poslední přišly na řadu souboje ve II.l ize.  V boji o třetí místo se rozhodlo, že pro hráče BC Premiery A bude dnešní noc dlouhá. Po vítězství béčka ve IV. lize přidalo vítězství v poměru 5:3 nad TJ Chropyní A i áčko. Začátek zápasu, ale vypadal úplně jinak. Chropyně šla díky prvním dvou singlům a ženskému singlu do trháku 3:0 při skóre 6:0, což dávalo velké naděje do zbylých utkání. Premiéra, ale věděla, kde je její síla a otočila na vítězných 5:3.  Opět tam bylo několik šťastně vybojovaných koncovek, ale na to se historie neptá. Ta zaknihuje vítěze utkání o 3. místo a tím je družstvo BC Premiera Brno A v čele s kapitánem  Tomem Prekem, který si tak nadělil pěkný dárek ke svým kulatým narozkám.

Vrcholem  dne,  či v tuto dobu spíše večera,  bylo utkání o titul přeborníka II.ligy a tím i šanci poprat se v následné kvalifikaci o l. celostátní ligu ČBaS.   Na jedné straně domácí SKP Kometa Brno „A“ a na druhé straně kurtu BC RSC Brno A. V předešlých utkáních  v základní skupině vždy jednoznačně dominovalo domácí družstvo. Nejprve v Líšni vyhrálo domácí RSC 6:2 , aby pak v odvetě Kometa porážku oplatila v poměru 7:1. Na těchto jednoznačných výsledcích se však projevilo i to, že poražený tým nebyl nikdy kompletní.  Ani ve finálovém utkání však nebyly celky kompletní. Domácím chyběl kapitán Marek Matula, na druhé straně chyběla zkušená hráčka Andrea Zemanová.

S absencí  své hráčky se lépe vypořádali hosté, kteří i díky posile z béčka Novákové získali ženský debl a po párových disciplínách tak vyrovnali stav na 2:2. O všem tedy musely rozhodnout dvouhry.  Za Kometu v ženském singlu nezaváhala slovenská juniorská reprezentantka  Luci Grenčíková.  Za hosty, ale okamžitě kontroval Filip Horák, který vyrval vítězství z rakety Lukáši Ploškovi.   Poslední dvá zápasy  a první a druhý singl mužů. Na jedničce bojoval za Kometu Lukáš Konárek. Rozdíl byl pouze  čtyř míčku, ale o dva více v každém setu měl hráč RSC Martin Jelínek. Takže o všem se hrálo na druhém singlu, který ještě probíhal.   Teď se ukázalo, že i prohra  Lukáše Ploška  může být pro Kometu výhrou. Lukáš totiž sebral Filipovi  set a to mohlo opět, jako už v sobotu po několikáté rozhodnout. Za Kometu  byl na dvojce singlu Tomáš Šplíchal, za hosty se snažil připsat vítězný bod Milan Dorazil. Bylo to nádherné vyvrcholení celého dne.  Zaplněná hala tleskala oběma borcům.  Koncovku prvního setu  vyhrál Tomáš a bylo jasné, o co se hraje v posledním setu. Tomáš  zahrál vynikající první polovinu setu a  po pauze bodově svému soupeři utekl o celých deset bodů a to už bylo nad Milanovi síly, byť se rval do poslední možné chvíle.  Konečná smeč však patřila Tomovi a tím došlo opět na remízu. Šťastnější nakonec byla  Kometa , která vyhrála 9:8 na sety.  Gratulejeme vítězům, ale velký potlesk patří i týmu BC RSC Brno, který se podepsal na výborném  vyvrcholení finálového dne. Soutěže byly tímto dohrány  a  následovat budou  už jen baráže.

jana_havlova

Děkujeme všem hráčům, ale i příznivcům badmintonu, kteří si v sobotu našli cestu na Kuklendu, aby jednak podpořili svůj tým a jednak se podívali na pěkný badminton.  Těsné výsledky a vyrovnané zápasy jen potvrdily, že do finále play off se dostali jen ti nejlepší. Velký dík také patří vrchní rozhodčí Janě Havlové za bezproblémové vedení zápasů.