badminton je badec.cz


≡ Zdravotní rizika v badmintonu

Badminton patří mezi jednostranné sporty, u kterých je přetěžována jedna polovina těla. Je to především hrající paže, zádové svalstvo téže strany a dále také výpadová dolní končetina. Lateralita se projevuje u praváků na pravé, u leváku na levé polovině těla.


Mezi nejčastější poranění a poškození akutního charakteru patří distorze hlezenního kloubu, distorze kolenního kloubu, natržení či utržení Achillovy šlachy, natažení či natržení svalů stehna a poranění oka od zásahu míčkem.


Mezi chronická poranění patří tenisový loket, oštěpařský loket, zánět patního úponu plantární aponeurosy, zánět Achillovy šlachy, skokanské koleno, zánět ramena, bolesti bederní části páteře (Bernaciková, 2010).



Častou příčinou poranění bývá dlouhodobá absence přípravy organismu na výkon, nedostatečná re­generace a také špatné technické provedení razantních úderů.



Těmto poraněním můžeme předcházet vhodným a přiměřeným rozcvičením před každou tréninkovou jednotkou. Nepodceňujme volné rozběhání a dynamický strečink jako ideální aktivaci svalů před výkonem. Po výkonu se věnujme vyrovnávacímu cvičení s důrazem na posilování fázických a při výkonu dostatečně nevyyužívaných svalů a na protahování posturálních a extrémně využívaných svalových skupin. Zapojte do tréninku regeneraci při 10 hod zatížení týdně. Při chronických bolestech řešte techniku pohybu s trenérem nebo přímo s fyzioterapeutem. Nikdy nepřecházejte nedoléčená zranění či nemoci.


Tomáš Voves