badminton je badec.cz


Jak si udržet kondici v době nouzového stavu?

beh_badec

Jak si udržet kondici v době nouzového stavu? Autorkou článku je Tereza Krakovičová – trenérka běhu a zároveň i hráčka badmintonu. Článek vznikl pro server badec.store v době pandemie viru covid-19.

I badmintonisté by si rádi udrželi kondici, ale jak na to, když jsou zavřená sportoviště? Možností je hned několik – domácí cvičení, jízda na kole nebo běh. A právě běhání je ideálním sportem k udržení vaší těžce nabité fyzické kondice. Běžecký trénink si navíc můžete poskládat pokaždé jinak, takže se rozhodně nudit nebudete.

Někteří namítnou, že v tomto období bychom se běhu měli vzdát a zůstat doma, ať zbytečně nezvyšujeme riziko nákazy. Jenže čerstvý vzduch a pohyb jdou odjakživa alfou a omegou naší imunity, tak proč se zavírat na celý den doma? Doporučuji ale vyrazit na méně frekventovaná místa, ideálně do lesa. Pokud nemáte les za rohem, tak je lepší sednout do auta/na kolo a k lesu si dojet, ať zbytečně neprovokujete. Rouška je samozřejmostí, ale jen ve městě nebo obydlených oblastech. V lese, kde za 20 min nepotkáte nikoho jiného než srnku, je toto opatření zbytečné, ne‑li přímo zatěžující. Každý rozumný běžec si roušku nasadí, když míjí jiného běžce nebo pejskaře.

Pojďme už k samotnému tréninku, který byste mohli později zúročit na kurtu.

1. Fartlek

Fartlek, nebo‑li hra s rychlostí, od vás nevyžaduje žádnou přípravu předem. Prostě vyběhnete na svou oblíbenou trasu a pak už jen podle pocitu nebo nálady měníte rychlejší a pomalejší tempa. Nezáleží na vzdálenosti, na tom jestli je to do kopce nebo po rovince, ani na tempech, která střídáte. Dobrou pomůckou je představit si, že běžíte závod a v určitém momentě chcete předběhnout soupeře, který se objevil 300m před vámi. Případně si můžete říct, že zrychlíte vždy, když po vaší pravici bude spadený strom (a že jich teď v lese najdete spoustu). Představivosti se zkrátka meze nekladou.

2. Intervaly

Pokud máte v okolí rovinatější terén.......... číst celý článek zde

≡ Zanechte vzkaz