badminton je badec.cz


Exkluzivní rozhovor s Adamem Mendrekem


adam_mendrek_germany

Náš elitní singlista, Adam Mendrek, se aktuálně připravuje na Mistrovství Evropy a na finále naší extraligy. Není to ovšem u nás, ale v Německu, dohromady s německou reprezentací. Taková možnost se jen tak někomu nepoštěstí, tak jsme Adamovi položili pár otázek.

1) Jak probíhá trénink v Německu?

  • Trénink v Německu probíhá přesně tak, jak jsem si představoval před odjezdem. Vysoká intenzita tréninků, skvělý sparring/hráči, kteří jsou ochotni nechat na kurtu vše, nejen během herních tréninku, ale ve fitku. Všichni moc dobře ví, proč to dělají. Denně máme 5–6 hodin tréninku, většina se odehrává na kurtu, druhá část je buď běhání, nebo posilovna, která bývá vždy ráno před tréninkem badmintonu. Dohlíží na nás 2–3 trenéři, z toho hlavním trenérem je Xue z Číny, plus 2 pomocní asistenti. Je skvělé, když máte za zády osobu, která Vás neustále hlídá a tím i opravuje, či dává taktické rady.

2) V čem se liší německá příprava od tréninku reprezentace v ČR?

  • Ten největší a nejzásadnější rozdíl vidím v přístupu samotných hráčů k tréninku. Jsou od počátku do konce 100% na kurtu a neřeší nic okolo. Nasazení v kombinacích/tré­ninkových zápasech je vždy takové, jako by se jednalo o normální zápas, čímž automaticky tempo a úroveň hry je úplně jiná, jak v ČR. O to více jsem rád, že jsem zapadl do takového prostředí, jelikož jsem typ osoby, která přesně toto vyhledává. Hráči sami chodí za trenérem a žádají si o “feedback” ke všem kombinacím. Zajímá je, proč mají hrát takový úder, nebo jaký je účel tohoto cvičení. A v neposlední řadě – nikdo je nemusí do ničeho nutit! Jsou to naprostí profesionálové.

3) Jaký typ cvičení/kombinace je nejpoužívanější?

  • Nejvíce hrajeme kombinace 2vs1. Jen tak můžeme nasimulovat nejvyšší tempo hry, které pak probíhá v zápase. Výhodou je, že nahrávači jsou vždy 100% soustředění, takže dělají minimum chyb, což si myslím, že je největší kámen úrazu právě u nás. Není to jenom o tom, že odmakám já a potom budu brát na lehkou váhu roli nahrávače. Ba naopak, nahrávač je jedna z nejdůležitějších rolí, jelikož on určuje kvalitu cvičení a tím i celého tréninku. Také hrajeme tréninkové zápasy, každý den. Evropa se blíží a je potřeba se dostat do zápasového módu. Jsem rád, že je zde tolik hráčů/různých stylů, čímž se člověk musí vždy takticky připravit na každého zvlášť.

4) Co se ti líbí a naopak co tě nepříjemně překvapilo?

  • Jsem nesmírně vděčný za to, že jsem se dostal do německého národního centra. Mám menší výhodu, že si pamatují otce (na kterého vzpomínají velmi dobře), takže to bylo o něco jednodušší. Na druhou stranu, jak mi říkal šéf německého svazu, mi pomohlo ME družstev, kde jsme hráli právě proti Německu. Trenérům se prý velmi líbil můj přístup v zápase proti Marcu Zwieblerovi a bojovnost, která se mi otevřela dveře pro tuto skvělou příležitost. Nejvíce mě potěšil přátelský přístup hráčů ke mně, jelikož jsou všichni otevření a nápomocní. Co se týče negativní zkušenosti? Žádná.

Ahoj všem čtenářům badec.cz

Adam

≡ Zanechte vzkaz