badminton je badec.cz


Rozhovor s Honzou Loudou a Pepou Rubášem

jan_louda_badmKdyž jsme sledovali průběžné výsledky u našich hráčů na Kharkiv International 2018 na Ukrajině, který je již velmi těžkým turnajem kategorie International Challenge, tak jsme nevěřícně koukali na cestu turnajem v podání našeho singlisty Jana Loudy. Kdo sleduje náš reprezentační a vrcholový badminton, tak ví, že Honza o sobě dal vědět již dříve. Již několik let zatápí našim nejlepším domácím hráčům, letos vyhrál mistrovství republiky, sbírá zkušenosti na mezinárodních turnajích a míří do první světové stovky.

Jan Louda turnaj v Charkově vyhrál! Cestou tam vyřadil mimo jiné i nasazenou trojku turnaje, nasazenou jedničku turnaje a nakonec ve finále ve dvou jasných setech i asijského hráče v dresu Azerbajdžánu. Toh­le je úspěch pro který řada našich hráčů objíždí celosvětově několik let turnaje, každý z nich věří, že se to podaří, ale vždy je někdo jiný proti.  Honzovi se to podařilo již v jeho 19 letech, prakticky na začátku jeho kariéry mezi dospělými.

Je to největší úspěch našeho hráče ve dvouhře mužů. Osobnost badmintonu posledních let, Petr Koukal, dokázal vyhrát několik turnajů kategorie o stupeň nižší, International Series. Tento husarský kousek, který Honza (pevně věříme) zařadí mezi svůj standard, nemohl uniknout naší pozornosti a poprosili jsme ho spolu s jeho trenérem Pepou Rubášem o rozhovor a odkrytí alespoň trochu z jejich trenérské kuchařky. Za tímto úspěchem jsou léta dřiny spolu s nesporným talentem a kvalitním trenérským vedením.

Těmto dvěma borcům patří dnes celá titulka badec.cz!

jan_louda_pepa_rubas

 

Honzo, jaká je nejoblíbenější část tréninku?

Každá.

Dává ti Pepa zabrat?

Určitě dává, což je samozřejmě dobře. Kdyby mi zabrat nedával, tak by mě to snad ani nebavilo.

Jdeš na tréninku až na doraz?

Na každém tréninku se snažím jít na 100 %. Je to naprostý základ profesionálního sportu. Bez toho člověk nemá šanci uspět.

Jsi spíš vytrvalec nebo sprinter?

Řekl bych, že moji velmi silnou stránkou je rychlost, proto bych řekl, že jsem spíše sprinter. I když poslední dobou je mojí předností i vytrvalost.

Pepo, kdy ses rozhodl, že budeš trénovat Honzu?

Oba pocházíme z Plzně, sledoval jsem ho od mala.  V roce 2014 jsem se definitivně rozhodl, že přestanu hrát a začnu Honzu trénovat. Povím ti jednu zajímavost, chceš?

Sem s ní.

V roce 2012 jsme s Jardou Sobotou v Plzni vyhráli mistrovství republiky a Honza si přišel s památníkem pro podpis. Napsal jsem mu tam, aby pořádně makal. Netušil jsem, že za dva roky ho začnu trénovat. Ale pořádně makat začal výrazně později, kdy pochopil, že jen díky talentu se vyhrávat nedá.

Jak se připravuješ jako trenér, kde hledáš podklady pro zdokonalení hráče v dnešní době a obrovské konkurenci ve světe i u nás? 

Můj táta je trenér a dlouhé roky učil atletiku a kondiční přípravu na vysoké škole. Dal mi pevné základy, na kterých mohu stavět. A protože jsem nikdy neměl trenéra a přitom jsem chtěl o badmintonu vědět, co nejvíc, četl jsem, studoval, sledoval zápasy, rozebíral video, spoustu věcí vyzkoušel na sám sobě atd. A dělám to už dvacet let. Protože přesně jak říkáš, konkurence nespí, a je třeba se stále učit novým věcem a zlepšovat. Nemohl bych se postavit před hráče ve své skupině nepřipravený nebo dokonce bez potřebných znalostí.

Zapojuješ se do tréninků jako sparing nebo spíš stojíš a sleduješ práci Honzy?

Hráči, kteří se mnou pracovali, dobře ví, že se do tréninků zapojuji velmi intenzivně. Ukazuji, vysvětluji, chválím, někdy křičím… Ale jako sparring už jen výjimečně.

Měníte něco v přípravě dle výsledků Honzy nebo držíte dál nastavený dlouhodobý koncept? 

Máme nastavený roční obecný plán a několikaměsíční turnajový a tréninkový výhled. Především se snažíme pracovat na zlepšení výkonnosti a v návaznosti na to volíme turnaje. Honza je první rok v dospělé kategorii a má před sebou třeba desetiletou kariéru. Budujeme výkonnost a výsledky se dostaví. A moc se na to těším!

Děkujeme Vám za badec.cz, držíme palce do dalších turnajů!

Přijďte podpořit Honzu a i naše další reprezentanty do Brna, 27. – 30.9. 2018 na Czech Badminton Open 2018 

treninkova_skupina_louda_rubas_milova_kral_badminton

Foto Josef Rubáš: tréninková skupina, zleva Josef Rubáš, Sabina Milová, Ondřej Král, Jan Louda.

≡ Zanechte vzkaz